Zámek Ploskovice na Litoměřicku, obklopený rozsáhlým parkem, je skvělou ukázkou vrcholného baroka v České republice. Ves Ploskovice je velmi stará – první zmínka o ní pochází už z 11. století, ve středověku zde stávala komenda řádu johanitů, historie zámku se však pojí až s toskánskou větví rodu Habsburků.

Romantická stavba se stala vyhledávaným místem i pro filmaře a natáčelo se tady několik filmů a pohádek. Interiéry a exteriéry zámku Ploskovice jste mohli spatřit například v pohádce Princ a Večernice, v pohádce Jak si zasloužit princeznu nebo v pohádce režiséra Zdeňka Trošky s názvem Čertova nevěsta, oscarový film Amadeus, 1984, režie Miloš Forman. Okraje zámeckého parku se také staly dějištěm posledních záběrů filmové adaptace hry Odcházení od Václava Havla.

Něco málo z historie

První zmínka o Ploskovicích je v prvním česky psaném textu z roku 1057, jedná se o zakládající listinu kapituly litoměřické. První známou osobností, která se proslavila v souvislosti s Ploskovicemi, byl rytíř Dalibor z Kozojed. Postavil se do čela vzpoury poddaných Adama Ploskovského z Drahonic, chvíli Ploskovice spravoval, posléze byl zajat a vězněn v Praze ve věži, která dostala po něm jméno Daliborka, v roce 1498 byl popraven. Jeho příběh se stal námětem mnoha uměleckých děl, např. Smetanovy opery nebo je zpracován ve Starých pověstech českých od Aloise Jiráska.

Zámek Ploskovice vás každoročně zve i na zajímavé kulturní akce např. na divadelní představení pod širým nebem nebo na koncerty v interiérech. Nechybí ani výstavy fotografií, obrazů, keramiky, dřevěných výrobků či oblíbené adventní a velikonoční akce. Prostředí zámku a parku je skvělou relaxací pro malé i velké návštěvníky. Kávu a jiné občerstvení vám nabídne zámecká kavárna Café Páv, posedět můžete v interiéru, nebo přímo v parku pod arkádami zámku.

V zámeckém suterénu si můžeme prohlédnout grottu – umělou jeskyni s lasturovými fontánami a sochami atlantů na portálu. Zámek je vevnitř bohatě vyzdoben. Jsou zde nástropní malby od Josefa Navrátila, sochy S. Levého a fresky v kopuli reprezentačního sálu od V. V. Reinera. Krásnou architekturu a bohatou výzdobu doplňuje zajímavý interiér. Ten tvoří sbírka skla, porcelánu a obrazy, ale také výstava zachycující kulturní a společenský život za vlády Habsburků v Čechách. Součástí zámku je překrásná barokní zahrada s rybníčkem.

Text: Darina Zumrová

Foto: Profimedia

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Napište svůj komentář
Vaše jméno