Je asi málo šťastných žen a dívek, které by během vánočních svátků nemlsaly tak, že váha v lednu ukazuje o několik čárek výš. Nechceme vás nutit k hladovění, jen poradit, jak nebezpečí co nejvíce eliminovat.

Myslím si, že je dobré, se aspoň jednou za rok pořádně rozmazlit a Vánoce k tomu přímo vybízejí. Na druhou stranu mi přijde zbytečné se přecpávat tak, abychom po jejich skončení měli pět kilo navíc. Vím, že cukroví láká a na návštěvě do sebe člověk leckdy nasouká něco co vůbec nechtěl, věřte mi ale, že z vlastní zkušenosti vím, jak to udělat, aby váha vylétla maximálně o dvě kilča nahoru…

Udělejte si malý plán

Upřímně bez plánování to nejde. Pokud necháme náš jídelníček na náhodě, nikdy z toho dobře nevyjdeme. Většinou to skončí tak, že se cpeme hlava nehlava, protože, když už jsme porušili některé věci, tak už je to jedno… Není. Každá “prázdná kalorie”, kterou do těla vpravíme se počítá. Takže udělejte si realistický plán. Třeba ve stylu – čeká nás týden obžerství, tak na Štědrý den, na Štěpána a na Silvestra nebudu nic řešit. Budu jíst večer a dám si na co mám chuť – všechno. Ale dny mezitím už se budu hlídat. Aspoň dvakrát za tu dobu se pořádně pohnu – tedy vyrazím na několika kilometrovou procházku, zajdu si do posilovny, zaběhat… cokoli co vám sedne.

Pravidelné jídlo

Budete se divit, ale za mnohá kila navíc může nepravidelnost ve stravování. Ráno a dopoledne nejíme, protože nemáme hlad, oběd slupneme někde v letu a odpoledne vyrazíme na rodinnou návštěvu a nonstop celé odpoledne a večer se cpeme chlebíčky, cukrovím a dalšími kalorickými bombami. Udělejte tomu přítrž. Ráno si beze spěchu dejte dobrou snídani, nejlépe něco teplého, třeba kaši naslano nebo nasladko, která vás hezky “zaplácne”. Pokud zvládnete dopoledne bez svačiny, prima, pokud ne, dejte si kousek ovoce. Na oběd tělo rozmazlete větší porcí a odpoledne na návštěvě si dejte něco malého, co máte nejraději a pak večeři.

Snažte se nejíst večer

Vím, že tohle je nejméně oblíbená rada vůbec, ale bohužel zabírá nejvíc. Je jasné, že když jdete spát ve dvě ráno, nebudete večeřet v šest a pak hladovět. Snažte se ale večeři sníst kolem sedmé hodiny a pak si dát něco opravdu malého. Pokud je to pro vás přijatelné, později večer si dejte jen polévku, která trávením rychle “proteče”. Snažte se nedávat si víc malých jídel, ale po večeři si dát jen jedno a dost, hladovět opravdu nebudete. Dobré je zapomenout na cukry, pšenici a jiné těžké potraviny, zeleninu si dát nejlépe tepelně upravenou.

Naučte se říkat ne

Velkým úskalím jsou návštěvy, jen silné nátury umí říct tetičce nebo babičce, že si po svíčkové vážně dort nedají. Jenže někdy, a velmi často, je zábavné sledovat, že kuchařky se necpou jako všichni ostatní, dají si kousek a pak už nic. Zatímco hosté jsou, jak na krmníku. Není nám přece pět, aby za nás někdo rozhodoval, kdy máme hlad, a zase jenom my budeme trpět pocitem přesycení a těžkosti. Takže něco si dejte, chvalte a další zdvořile odmítněte, oni vás o to méně rádi mít nebudou.

Pozor na alkohol

Během svátků se nezvyšuje jen spotřeba jídla, ale také alkoholu. Ano, ten k posezení s přáteli a rodinou u nás prostě patří, ale stejně jako u jídla, je dobré přemýšlet nad tím, jaký druh zvolit. Pokud víte, že vás čeká větší konzumace, tak se zaměřte na lehčí nápoje – tedy, víno, sekt, prosecco. Ještě je dobré je hodně doplňovat vodou bez bublin. Tělo tak nezatížíte tolik, jako když si dáte oblíbené cidery, ovocná piva, protože tady se to kaloriemi jen hemží, o tvrdém alkoholu samozřejmě ani nemluvím.

Foto: Profimedia

Léta se věnuje nejstarší medicíně světa ajurvédě, aromaterapii a józe a stále se zdokonaluje dalším studiem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Napište svůj komentář
Vaše jméno