Za nedlouho nás čeká oficiální začátek podzimu, což je období tradičně bohaté na nové knižní tituly. Za pozornost však stojí i ty pár měsíců staré. Zpříjemněte si proto deštivé dny poutavým příběhem. Vybírat můžete mezi klasickou oddechovkou, náročnějším příběhem plným filozofie nebo napínavým románem z válečného Německa.  

Petra Dvořáková Chirurg

Minulý rok se spisovatelka Petra Dvořáková dostala do podvědomí čtenářů románem Dědina. Zdánlivě humorný příběh zasadila do současné vesnice. Idylický venkov však autorka rozhodně nevykreslila, naopak ho naservírovala ve vší své nahotě. V září letošního roku vyšel Dvořákové pod hlavičkou nakladatelství Host zatím poslední počin – Chirurg. Autorka se zde pustila do příběhu zhrzeného lékaře, který je zmítán krizí středního věku. Pomůže mu milovaná profese, milenka nebo nová šance vrátit se k zajímavé operativě a kariérně růst?

A jak se vám líbím teď

Tori je ve svém životě nadmíru úspěšná. Její autobiografie se vyhřívá na knihkupeckých pultech mezi bestsellery, navíc patří mezi oblíbené motivační řečníky — a to je jí teprve třicet. Dny tráví posíláním inspirativních zpráv zástupům svých obdivovatelek a nabádá je, aby „žily takový život, jaký chtějí“. Její fanynky už ale nevědí, že Tori samotné se podle těchto rad žít příliš nedaří. S mužem, o němž básnila na konci své knihy, už půl roku nespala. Většinu nocí tráví na sociálních sítích, zatímco Tom vedle ní spí jako zabitý. Vypadá to, že všichni kolem se vdávají a žení, mají děti a říkají, jak je svět úžasný. Ale Tori jim na to nemíní skočit. Pro co se hlavní hrdinka rozhodne? A jak to ovlivní její životní cestu?

Růže bílá, černý les

Píše se rok 1943. V letech před Hitlerovým vzestupem k moci byl domek Gerberových plný smíchu. Ale to je minulost. Franka je nyní sama, otec i bratr jsou ztraceni ve víru války a ona sama nemá důvod žít. Pak však v lese objeví tělo parašutisty v uniformě Luftwaffe. Rozhodne se neznámému pomoci, ale brzy zjistí, že není tím, za koho se vydává. Spisovatel irského původu Eoin Dempsey se tak rozhodl opustit černobílé nahlížení na charaktery, které je tolik typické pro období druhé světové války.

V existencialistické kavárně

A na závěr lehce náročnější literatura, která je však nesmírně zajímavá, a navíc značně vyčnívá z davu nudných naučných knih. Už obálka zobrazující koktejl a hořící cigaretu naznačuje, že nepůjde o tradičně nudnou knihu plnou faktických informací a pouček. Píše se rok 1933. V pařížském baru Bec-de-Gaz nedaleko Lucemburských zahrad si tři mladí přátelé objednávají meruňkový koktejl. Ti tři u malého stolku jsou Simone de Beauvoir, Jean-Paul Sartre a Raymond Aron a zrovna se seznámili s fenomenologií, filozofickým směrem hlásajícím „zpátky k věcem samým“. A právě v této chvíli začíná také kniha Sarah Bakewellové, která s erudicí a zároveň s lehkostí líčí životní osudy předních evropských myslitelů, spisovatelů a dramatiků, a přitom sleduje existencialistickou nitku ve světovém myšlení.

foto: depositphotos.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Napište svůj komentář
Vaše jméno