Zůstat v klidu a být milá, když se ve vás vaří krev? To vám nic dobrého nepřinese! Zadržování některých emocí může vést až ke vzniku nemocí. Pusťte ven co vás zlobí a co se vás dotýká a udělejte z toho něco pozitivního!

Nespravedlnost v práci, děti které si neplní povinnosti, zmařená návštěva koncertu… Asi každá z nás někdy zažívá situace, při kterých pukáme vztekem, jsme zklamané až se nám svírá hrdlo – ale nic s tím neděláme… Polykáte své pocity? Špatně! Emoce jako jsou vztek, rozčarování a rozhořčení, musí ven. A stačí třeba i jen to, že na první moment zakřičíte do zdi nebo spustíte proud slz.

Potlačené emoce jsou problém Proč spousta z nás takto silné, vnitřní a kypící emoce potlačuje? Protože se bojíme negativních reakcí ostatních. Nechceme, aby se na nás dívali jako hysterky, slabochy, vztekliny nebo ufňukance. Naše dosavadní zkušenosti nás nutí k tomu, abychom své emoce raději potlačily. A přitom vaše city souvisí s tím, jaká jste a jen vy určujete, jak s nimi naložíte. Zkuste vysledovat: Co se s vámi stane, když cítíte nespravedlnost, když se ve vás vaří vztek a jste plná rozčarování? Tisknete k sobě rty, rvete si vlasy, zatínáte pěsti a svaly a váš pulz se zrychluje… Často nevědomky plýtváte energií a vlastní silou. A přesně tu byste měla pro sebe a jen pro sebe využít. Připusťte si, že cítíte negativní emoce a udělejte z nich něco pozitivního. Pusťte tuto energii ven, věřte si a řekněte ostatním: „Jsem strašně naštvaná. Mám pocit, že se se mnou nezachází dobře. Tvé chování mě zraňuje…“ Nabídněte sobě i ostatním řešení, které vám něco přinese. Jako příklad můžeme uvést situaci ze zaměstnání: Kolegyni povýšili a ve vás začne hlodat pocit nespravedlnosti, že vás obešli. Zamyslete se: opravdu jste pracovala stejně dobře jako ona? Pokud ne, pak je na místě udělat změnu ve vlastním přístupu. Nakonec z toho budete profitovat. Pokud ano, může vám situaci ulehčit menší výbuch citů! I když nejste schopná situaci změnit. Jen do toho! V případě, že v sobě budete hromadit odpor a vztek, ubližujete jen sama sobě. Doopravdy můžete i onemocnět: duševně i fyzicky. Podle odborníků psychosomatických nemocí stále více přibývá…

Důležité: konfrontujte jen ty, kterých se vaše emoce týkají. Ne ty, kteří se zrovna připletou do cesty. Ještě důležitější: kdo si své negativní pocity připustí, bude později schopný mnohem intenzivněji prožívat pozitivní věci jako jsou štěstí, láska a radost.

Rada experta

Dieter Zeitler je psychoterapeutem a diplomovaným psychologem a dobře ví, kolik problémů může vzniknout špatných zacházením s city

Proč je tak důležité přiznat si city jako jsou vztek a zklamání?

City, a je jedno jaké, jsou životním elixírem lidstva a mají životně důležité funkce. Vztek například platí jako (sebe) obrana vlastní identity. A vyplavení stresových hormonů nás zase aktivuje k obraně proti (útočníkovi). Když svou „vzteklou“ energii potlačíte, tedy jednáte proti svým citům, může to vést k velkému napětí a dlouhodobě k oslabení imunity a psychickým onemocněním. Zejména ženám je od malička vštěpováno, že jsou agresivní city „nežádoucí“ a „neženské“. To je špatně! Nemusíte být neustále „milá“ a zdrženlivá!

Jak se správně bránit, když jsem naštvaná?

Aby jste své city správně ustála, je velmi důležitý silný hlas a pevné, ofenzivní držení těla. Důležité je věci konkrétně pojmenovat, nic nezobecňovat a nezačínat zraňujícími protiúdery. A jestli se to nevede hned, pak se nejprve nadechněte a konflikt si vyjasněte později, s chladnější hlavou. Své emoce ale rozhodně prožívejte!

Autor: Alena Babuková

Foto: Depositphotos/SIphotography

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Napište svůj komentář
Vaše jméno