Také rádi mlsáte, nebo se dokonce počítáte mezi labužníky? Pak určitě znáte tyčinky grissini. A pokud máte rádi historické příběhy, nadchnou vás nejen svou chutí, ale i bohatou minulostí… A samozřejmě se také dozvíte, jak je zakomponovat do vaší kuchyně.

Historie těchto tyčinek má všechny atributy starých pověstí: šlechtické město Turín v severoitalském Piemontu, mladý panovník s chatrným zdravím a dvorní pekař se svými tovaryši. A nejen to. Podle kronik se jich nemohl nabažit ani sám Napoleon. Kvůli němu bylo dokonce nutné zřídit kurýra mezi Paříží a Turínem na převoz grissin, které císař nazýval „les petits batons de Turin“. I dnes je tato jednoduchá pochoutka z mouky, vody a někdy oleje či sádla nedílnou součástí italských stolů, kde se často používá místo chleba, pro přípravu tradičních pokrmů a pracují s ní i michelinští šéfkuchaři.

Trocha historie

Vymyslel je slavný turínský pekař Antonio Brunero v roce 1679 na žádost dvorního lékaře rodiny Savojských, pana Pecchia di Lanzo. Rodiče tehdy dvouletého vévody Vittoria Amedea II. měli obavy o jeho zdraví: malý chlapec špatně trávil chlebovou střídku. A tak pekař Brunero spolu s tovaryši začal vymýšlet lehký a zároveň dobře propečený chléb, který by měl střídky jen velmi málo. Natahovali a stále ztenčovali tehdejší typický chléb, až vytvořili dlouhou tenkou tyčinku, která měla málo střídky a krásně křupavou kůrku. Výrobní postup vyžadoval přítomnost čtyř tovaryšů, kteří se věnovali jednotlivým úkolům: hnětení, natahování, tvarování a pečení.

Dnes jsou grissini k dostání v mnoha různých délkách i tloušťkách. Bohatý výběr nabízí například síť italských prodejen La Formaggeria Gran Moravia, kde koupíte i rozmarýnové nebo krátké mini grissini Zufi ochucené bazalkovým pestem v praktickém balení na cesty.

Lahodné kombinace

Za své rozšíření grissini vděčí několika jednoduchým ingrediencím úspěchu: jsou lehčí než chléb, snadno se uchovávají, výtečně se konzumují za všech okolností vevnitř i venku, jsou dokonalé k uzeninám i sýrům. A v jakých kombinacích si grissini co nejlépe vychutnat? Můžete je omotat plátky šunky prosciutto crudo nebo prosciutto cotto, namáčet v ricottových pomazánkách nebo ve sladkých krémech s čokoládou či sušeným ovocem, servírovat s různými omáčkami či měkkými sýry jako gorgonzola nebo stracchino a používat je přitom jako lžičku. Díky své pórovitosti se hodí ke všem polévkám: můžete je nalámat na malé kousky a použít je do polévky místo krutonů.

Vyzkoušejte je s…

  • masovými kuličkami s rajčatovou omáčkou
  • salámem, kostičkami sýra Gran Moravia a sušenými rajčaty
  • salátem z luštěnin a cibule
  • grilovanou vepřovou kotletou a grilovanou paprikou
  • studenou rajčatovou polévkou s ricottou a černými olivami
  • šunkou prosciutto crudo, krémem z ricotty a pečenými cibulkami
  • mozzarelou a ančovičkami
  • zeleninovým salátem s vejcem natvrdo
  • mozzarellou, nakládanými rajčátky, olivami a kapary
  • nakládaným tuňákem, pečenými artyčoky a orestovaným pórkem

Při vaření

V teplé kuchyni se grissini používají nalámané. Jedním z nejslavnějších kuchařů, který je používá, je michelinský šéfkuchař Davide Scabin. Ve své restauraci Combal.Zero v Rivoli používá nadrcené grissini k obalení plátků masa s bylinkami. Strouhanka z grissin se kromě masa hodí také na ryby, do plněných rajčat a na gratinovanou zeleninu. Jednoduše grissini vložte do sáčku a rozbijte pomocí paličky na maso. Nalámané na malé kousky jsou vynikající do cibulačky se sýrem Gran Moravia nebo na omeletu s brokolicí a salsicciou.

Léta se věnuje nejstarší medicíně světa ajurvédě, aromaterapii a józe a stále se zdokonaluje dalším studiem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Napište svůj komentář
Vaše jméno