Cestovatel a tak trochu dobrodruh David Černík, vyráží na své výpravy už dvacet pět let a procestoval sto deset zemí na šesti kontinentech. Své zážitky pro vás sepsal na Ženydívky.cz, možná vám budou inspirací při cestách vašich…

Jižní Korea není pro Čechy nijak vyhledávanou cestovatelskou destinací a dá se říct, že ani pro ostatní Evropany. Pokud od nás do Jižní Koreje někdo cestuje, je to skoro výlučně za prací, studiem, případně jen jako několikadenní stopover při cestě do jiných Asijských destinací. Když jsem mluvil s  lidmi, kteří cestují po celém světě, většina jich nad Koreou ohrnovala nos, je pro ně buď moc drahá, málo exotická, nejsou zde ani velehory, ani korálové teplé moře, starých památek tu také nejsou zástupy, málo adrenalinových sportů, Korejci jsou dost uzavření a v neposlední řadě je tu i přetechnizováno a permanentní válečný stav. I korejská kuchyně má své zastánce i odpůrce. Pokud do Jižní Koreje zavítáte jako turista, tak zjistíte, že víše uvedené je v zásadě pravda, v okolních státech je od každého něco lepšího, ale ve výsledném mixu to vytváří zemi, po které se cestuje velice příjemně a stále je co poznávat a objevovat.

Cestování pro začátečníky

Korea je tak vlastně úplně ideální, pokud se rozhodnete cestovat sami a nemáte předešlé zkušenosti s cestováním po světě. Tou největší výhodou je perfektní bezpečnost, hustá dopravní síť, dobrá dostupnost, příjemné počasí a ochota Korejců vám kdykoliv pomoci. A cenově? Korea je dražší než většina Asijských zemí, snad s výjimkou Japonska, to ale neznamená, že zde musíte utratit své životní úspory, bez větších problémů se vejdete do 50 USD/den, přičemž počítám s jedním teplým jídlem denně a spaním v jednolůžkovém pokoji, pokud by jste cestovali ve dvojici, nebo spali ve sdílených pokojích, není problém se dostat i níže. A pravdou také je, že už i kdysi super levné státy Jihovýchodní Asie podstatně zdražily. Klíčem k levnému cestování je dodržet několik pravidel. Necestovat v hlavní sezoně, v hotelích, pokud vidíte že jsou prázdné, smlouvat o cenu (podařilo se mi dostat na půlku ceny na bookingu), jíst v restauracích pro místní, super jídlo ale seženete za pár korun i ve všudypřítomných obchodech 7/11, 25hr, apod…). Jinak korejské jídlo je většinou výborné, pokud jíte vše a pokud vám nevadí ostré chutě. Pokud nejíte maso, máte dost často problém najít alespoň jedno bezmasé jídlo, na druhou stranu vám ho většinou bez řečí připraví, umí-li anglicky. Jídlo v restauracích ale v posledních letech výrazně podražilo a jídelní lístky jsou většinou jen v korejštině, takže je to dost často sázka do loterie, zde pomůže překladač, který umí rozpoznat korejské znaky a převést je na češtinu.

Ideální doprava – autobus

Co se týká dopravy, pak velice levné jsou autobusy, jezdí všude, velice často a to tak, že mnohdy jste v nich sami, pokud na jedné trase jezdí více tříd autobusů, klidně jeďte tou nejlevnější, i tak jsou velice komfortní a na rozdíl od ostatních Asijských států v nich není 16 stupňů a uřvaná televize. Trochu složitější je cestování do menších měst, kde běžně máte třeba čtyři přestupy. Znalost angličtiny je na autobusových nádražích minimální a tak je nejlepší mít sebou offline mapu a v mobilu a ukázat na přepážce kam chcete jet. Dostanete lístek na první spoj a takto se proskáčete, velice levně a rychle, kamkoliv.  Znalost angličtiny je u Korejců, zvláště ve vnitrozemí, velice nízká, pokrytí signálem a Wi-Fi, ale téměř 100 %, takže se vyplatí si hned na letišti za pár dolarů koupit datovou SIMku a spolehnout se na komunikaci přes jakýkoliv překladač v mobilu, v mnoha hotelích s Vámi takto komunikují automaticky. Vřele ale doporučuji používat překladač z angličtiny. Překladače z češtiny jdou většinou přes angličtinu a v dvojitém překladu se dost často ztratí úplně smysl věty. Vnitrostátní přelety stojí stokoruny a jsou nejlepším způsobem jak se dostat třeba na ostrov Čedžu, vlaky jsou o poznání dražší než autobusy.

Muzea, památky i národní parky – skoro zadarmo

Vstupy do národních parků a na většinu památek jsou buď zdarma, nebo v řádu desetikorun, to platí i o většině muzeí, která jsou skvělá a není problém v nich strávit celý den. A co vlastně v Koreji navštívit? Je toho mnoho, aby jste Koreu trochu poznali, byl by ideální měsíc, ale i za 10 – 14 dnů toho uvidíte dost, aby jste si o této zemi udělali přehled. Vstupní branou pro většinu cestovatelů je Soul, už přílet na mezinárodní letiště je impozantní, celé je vybudované na umělém ostrově. Cesta do centra města je možná mnoha způsoby a stojí pár korun. Soul je neskutečně živé město, plné krásných zákoutí. Doporučuji se ubytovat u stanice metra Myeong – dong, naleznete zde spoustu levných hotelů a na většinu památek je to pěšky kousek, v noci tu jsou živé trhy, samozřejmě skalní cestovatelé toto místo považují za vrchol komerce, ale tím si nenechte zkazit náladu. A co v Soulu navštívit? Určitě národní muzeum a muzeum války, trhy pod širým nebem, promenádu kolem říčky protékající centrem a tvořící oázu klidu, královské paláce, zvláště pak Sajeongjeon, je toho zde mnoho a každý by vám toho doporučil ještě spoustu. Každému návštěvníkovi Soulu je doporučen výlet do Demilitarizované zóny. Já osobně jsem z tohoto výletu unesen nebyl, je to ztráta jednoho dne, ale pokud jste milovníky současné historie, pak je to symbolické místo.

Užít si můžete hor i pláží

V Koreji si na své přijde skoro každý, země to není nijak velká a dá se křižovat všemi směry za pár hodin. Určitě mohu doporučit návštěvu Bosanu, je to pěkné město s vynikající kuchyní. Jižní Korejci Vám jistě na první místě doporučí ostrov Čedžu, kam se za pár stokorun dostanete z jakéhokoliv města do hodiny letadlem. Ostrov nabízí hezké pláže (ale moře je teplé jen tak dva měsíce v roce), malé ostrůvky v jeho okolí, centrální sopku Halla-san s možností celodenních treků, specifickou kuchyni založenou na darech moře, jen čínských turistů tu je opravdu víc než dost. Korea je velice hornatý stát a tak zde najdete několik set horských tras, různé náročnosti, většinou dobře značených a skvěle udržovaných, pokud si je vyberete v okolí termálních pramenů, bude vás po návratu čekat relax v horké vodě, případně i masáž, vše stojí v řádu desetikorun. S památkami je to v Korey trochu složitější. Je jich tu dost, které jsou i pro lajka krásné, ale jen málo z nich by se dalo nazvat impozantními a pokud nejste nadšenci do Korejské architektury, tak se vám brzo začnou slévat dohromady, pro nás si jsou dost podobné. Velkým problémem je i to, že někdy jdete na středověký hrad tři hodiny do kopce a tam vás čeká  informační tabulka, že tam stál, obrys na zemi a jednoduchá plánek na nástěnce… Vřele doporučuji se na odlehlejší místa nejprve podívat na google mapách, nebo si přečíst recenze, třeba na tripadvisorovi.

Text a foto:

David Černík

Jeho relaxem, meditací i velkým koníčkem je už čtvrtstoletí cestování a fotografování. Více o jeho cestách a krásné fotky z nich, najdete na kusvola.cz

 

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Napište svůj komentář
Vaše jméno