O přírodních rostlinných olejích se poslední dobou mluví stále více – právem. Jejich účinky jsou, při pravidelném používání, opravdu skvělé. Pojďme si zmapovat ty nejúčinnější.Oleje jsou skutečným zázrakem v péči o pokožku obličeje i těla a jejich cena není tak vysoká, jako je tomu často u kvalitních krémů. Co se tělových olejů týče, nemusíte za ně utrácet mnoho, stačí si pořídit mandlový olej v dobré kvalitě. Pokud máte opravdu hodně suchou kůži, můžete mandlový olej míchat se sezamovým, který je hutný a hodí se pro zimní období. Jeho nevýhodou je typická vůně sezamu, která je pro někoho moc intenzivní. Oblíbený kokosový olej je vhodný spíše v létě – je totiž dost ochlazující.

Jak to udělat, aby oleje “nemastily”

Pro hodně lidí je základním problémem olejů jejich mastnota, která se často vstřebá jen zčásti. Co s tím? U tělových olejů doporučuji aplikovat je během sprchování, tedy navlhčit pokožku a natřít na sebe vrstvu vybraného oleje. Po chvilce tělo smyjte, nejlépe přírodním mýdlem. Kůže je tak vyživená vstřebaným olejem, ale nemastí pyžamo nebo oblečení. Další možností je smíchat olej a váš oblíbený krém na tělo. Konzistence je tak olejovitá a hutnější, ale lépe se vše vstřebá. U pokožky obličeje , krku a dekoltu, doporučuji oleje aplikovat neředěné na noc, jako sérum a výživný noční krém v jednom, a ráno pak smíchat pár kapek oleje s oblíbeným denním krémem.

Hitparáda olejů

Na našem trhu kraluje, co se obličejových olejů týče, určitě arganový olej. Ten je prodáván neředěný i jako sérum, popřípadě je součástí krémů na obličej. Arganový olej pochází z Maroka a jeho omlazující účinky jsou nezpochybnitelné. Olej má mimořádně hydratační účinky a také vysoký obsah vitaminu E, nenasycených mastných kyselin omega – 9 a 6, obsahuje skvalen a další látky, nezbytné pro antiage kosmetiku. Při jeho výběru si dejte pozor, abyste kupovali kosmetický nikoli kuchyňský olej. Určitě je dobré poznamenat, že argan je výborný i pro regeneraci vlasů a vlasové pokožky.

Z mých vlastních zkušeností musím říct, že arganový olej je báječný, ale opravdovým zlatem mezi omlazovacími oleji je opunciový, známý také jako kaktusový nebo nopálový. Jeho největším plusem je, že dokáže vyhlazovat také mimické vrásky, takže je vhodný na použití kolem očí a rtů. Jeho výroba je dost náročná, takže nejde o levnou záležitost: 20 ml oleje se pohybuje okolo tisíce korun. Oleje ale stačí použít jen málo a lahvička vydrží měsíce. Vzhledem k tomu, že je opunciový olej zásobárnou vzácných nenasycených kyselin, omega – 9,6, 7 i 3 a také obsahuje skvalen, vitamin K1 a E a mnoho dalších vysoce účinných složek, tato investice se dle mého názoru opravdu vyplatí.

Třetím mušketýrem do olejové party je avokádový olej. Jeho cena je výrazně nižší než u opunciového oleje, ale také působí proti vráskám – dokáže totiž obnovit elasticitu pleti, ale i zjemnit již vytvořené vrásky.

Vytvořte si elixír mládí

Na závěr musím doporučit výrobu vlastního “elixíru mládí” smícháním všech tří výše zmíněných olejů. Většina prodejců je nabízí v praktických lahvičkách s pipetou a tak není problém do dlaně nakapat dvě kapky od každého, jemně promíchat a aplikovat na vyčištěnou pokožku – nejlépe jemnými poklepy konečků prstů.

Nic není zadarmo, a tak je jasné, že to chvíli potrvá, než se kůže začne regenerovat. V případě přírodních protivráskových olejů je to ale čas poměrně krátký. Snažte se při jejich výběru dbát na kvalitu. Možná nemáte rádi produkty s označením bio, ale u kosmetických olejů je tato “nálepka” podstatná.

 

Foto: Profimedia, archiv firem

Léta se věnuje nejstarší medicíně světa ajurvédě, aromaterapii a józe a stále se zdokonaluje dalším studiem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Napište svůj komentář
Vaše jméno