Neoficiální svátek nicnedělání připadá na 16. leden a jeho cílem je poskytnout lidem dvacet čtyři hodin k tomu, aby mohli klidně odpočívat, aniž by se za něčím honili něco oslavovali, či komentovali. Jaký bude váš „nothing day“?

Tento speciální den navrhl roku 1972 americký publicista Harold Pullman Coffin a o rok později již byl součástí kalendáře „Chase´s Calendar of Events“. Jednalo se o roční publikaci, již vytvořili bratři William D. Chase, novinář a vydavatel z Michiganu a Harrison V. Chase, zabývající se sociálními vědami. Obsahovala nejen státní a federální svátky, historická výročí a slavnostní tradice, ale i speciální události jako den, který si lze právě dnes užít.

Nothing day není vnímán jako událost, kterou je třeba oslavovat. Naopak, člověk by neměl dělat nic, čímž by ji propagoval. Slovo nic je podle Ottova slovníku naučného pojem nevymezitelný, záporný a význam získává až se svým protikladem – něco. Historie je plná studií pojmu „nic“ a debat o jeho důležitosti a významu.

Fyzikové se přou o skutečné povaze nicoty ve vesmíru, ale co znamená pro vás a jaké jsou vaše představy o nicnedělání? Dáme vám pár tipů, jak „nothing day“ ne-oslavit.

  • Chcete se dozvědět více o tom, jak pojem nicota vidí filozifie a věda? Pak zkuste o tomto tématu vyhledat více.
  • Nicnedělání máte spojené s relaxací? Napusťte vanu a ponořte se do voňavé koupele.
  • Den si užijte s dobrou knížkou v ruce.
  • Dejte si pauzu od domácích prací. Uvařte si šálek dobrého čaje či kávy a třeba se jen dívejte z okna.
  • Pusťte si oblíbený film či seriál.
  • V průběhu dne si dejte malého „šlofíka“.

 

Foto: Pixabay.com_tookapic, Instagram

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Napište svůj komentář
Vaše jméno