Chladnější období roku sebou nenese jen pokles teplot, o slovo se začnou hlásit také nemoci dýchacích cest, virózy a chřipky. Zejména u dětí mohou tato onemocnění pořádně potrápit.

Nemoci z nachlazení, virózy, jsou zejména u dětí velmi častým onemocněním. Doprovází je infekce horních cest dýchacích, zvýšená teplota, bolest v krku. Inkubační doba bývá krátká 1 – 3 dny a jsou velmi infekční; přenáší se kapénkovou infekcí. Prvotními příznaky u dětí bývá rozmrzelost, lesklé oči, únava… Občas jsou chybně označovány za chřipku. Ta většinou probíhá v epidemiích, má sice podobné příznaky, její průběh bývá závažnější; s vysokými teplotami, schváceností, bolestí svalů, kloubů a suchým kašlem.

Jek děti léčit?

Virózy se léčí symptomaticky, za pomoci léků na snížení teploty, rýmu a kašel; neléčí se antibiotiky. Maminky si často kladou otázku, kdy je čas navštívit lékaře. U virových onemocnění není návštěva nutná během prvních dvou dnů. V čekárně totiž hrozí riziko, že si kromě své nemoci člověk odnese ještě nějakou další. Pokud však vysoké teploty přetrvávají, nebo je dítě mladší než půl roku, je návštěva lékaře na místě.

Rady od našich babiček Existuje také spousta ověřených rad, které mohou pacientovi ulevit. Připomeneme si pár z nich. Teplotu můžeme srážet klasickými zábaly nebo octovými ponožkami (ponožky se namočí do vlažné vody s troškou octa; oblečou se dítěti a na ně přijdou suché ponožky. Na noze smí být nejvýše 15 minut). Při vlhkém kašli se doporučuje zábal s tvarohem. Ten se na kůži nepřikládá přímo, ale přes plátýnko nebo plenu. Necháme ho asi 30 minut působit; dítě musí být v teple, nejlépe pod peřinou. Vhodné jsou také masáže hrudníku, které podporují uvolňování hlenů.

Při rýmě velmi dobře působí eukalyptový či tea tree olej, který se nechá vypařovat v místnosti; buď ve speciálním vypařovači nebo v misce s horkou vodou. U starších dětí dobře fungují výplachy nosu za pomoci speciální konvičky, nebo inhalace. U malých, které ještě neumějí smrkat, můžeme použít večer nebo před spaním odsávačku hlenů.

V místnosti by nemělo být příliš přetopeno; v teple se virům dobře daří a sliznice mají tendenci otékat. Dbejte na časté větrání, dostatečný příjem tekutin a klid na lůžku.

Začněte s prevencí

Příjem vitamínů, hlavně těch přírodních, je samozřejmostí. Nesmíme opomíjet také dostatečnou hygienu, zejména mytí rukou. Viry totiž ulpívají na předmětech a dokáží na nich přežít i několik hodin. Prospěšné je také otužování (to je dobré začít již ke konci léta), nebo saunování. Prevenci by rozhodně neměli podceňovat ani rodiče; jejich psychická pohoda a zdraví jsou totiž pro léčbu jejich ratolestí zásadní…

Autor: Alena Babuková

Foto: depositphotos/t.tomsickova

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Napište svůj komentář
Vaše jméno