Rostliny v mechovém obalu zavěšené v prostoru, to jsou kokedamy. Japonský způsob pěstování rostlin je praktický. Lze ho použít jak v malém interiéru, kde není prostor pro umístění klasických květináčů, tak ve velkých místnostech, kterým kokedamy dodají příjemnou atmosféru. Jejich využití je však ještě širší. Pěstovat se dají i v exteriérech, na balkonech, zahradách i pod pergolami. Obliba tohoto způsobu asijského zahradničení stoupá i u nás a jak na to, se dozvíte v našem článku.

Zahradničení má v České republice velkou tradici a pevnou fanouškovskou základnu. Pěstování pokojových, okrasných i užitkových rostlin, je nedílnou součástí naší kultury a občas není špatné, nechat se inspirovat novými technikami, které jsou k nám importovány.

Výroba kokedamy sice není úplně jednoduchá, ale s trochou zručnosti ji zvládne každý. Kdo si zabalit rostlinu do mechového obalu netroufá, ten si může koupit hotový produkt v některém ze specializovaných zahradnictví a květinářství. Pro výrobu kokedamy lze použít odolnější druhy pokojových rostlin, bylin, ale i skalniček a venkovních trvalek. V mechovém obalu se krásně vyjímají i některé druhy bonsají; například borovice, ale i citrusovníky jako mandarinka.   

Zalévání a péče

Starost o takto upravené rostliny může vypadat složitě, ve skutečnosti je však velmi jednoduchá. Rostlinu v mechovém obalu stačí jednou týdně na pět minut umístit do nádoby s odstátou vodou a dát jí „napít“, poté nechat odkapat a opět zavěsit.

Návod na výrobu

V květinářství Zahrada na niti se výrobou kokedam zabývají od roku 2011 a zahradní architektka Lenka Hrubá připravila jednoduchý návod, jak si ji můžete vytvořit doma i vy.

„Důležité je vybrat správnou rostlinu,” radí Hrubá a pro kokedamy doporučuje nenáročné pokojovky jako sleziník, asparagus, maranta nebo ledviník. Na substrát pro středně velkou kokedamu budete potřebovat 500 ml japonského jílu, 200 ml akadamy, 200 ml substrátu na pokojovky, 100 ml pemzy a 100 ml zeolitu, dále mech na obalovou vrstvu, provázek a rašeliník. Z rostliny nejdřív opatrně odstraňte původní substrát a kořeny jí zabalte do vlhkého rašeliníku. Postupně přidávejte kousky směsi 5 substrátů s vodou. Vytvarujte kolem kořenů substrátový bal, který nakonec obalte mechem a ovažte provázkem. A máte hotovo, teď stačí jen rostlinu správně zavěsit na světlém místě. Všechny suroviny kromě mechu zakoupíte v prodejně nebo na e-shopu Zahrady na niti. Detailnější postup včetně krátkého videonávodu naleznete na jakvyrobitkokedamu.cz.

Foto: Zahrada na niti

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Napište svůj komentář
Vaše jméno