Lidové rčení praví: „Kdo si na svatého Martina husu nedá, bude celý rok hladovět.“ Svátek svatého Martina a oslavy s ním spojené si mnozí dokáží jen těžko představit bez degustace mladých vín a pečené husičky na talíři. Tradice pojídání pečených hus sahá do dávné minulosti a její obliba přetrvala až dodnes.

Husa se na talíři českých domácností objevuje spíše sporadicky. Vrcholem „husí“ sezony je listopadový svátek Martina a prosincový svátek Štěpána. V průměru sníme 200g husího masa za rok a jeho obliba má vzestupnou tendenci. Jak tradiční husí pečínku připravit?

K pečení vybírejte z mladších opeřenců, ti mají křehčí maso a méně sádla. Husa by měla ideálně vážit do 5 kg – nají se z ní čtyř až pětičlenná rodina a nebudete mít problém ptáka „nacpat“ do pekáče a trouby.

Ingredience:

  • Středně velká husa,
  • 3 jablka,
  • hruška (tu lze nahradit jablkem),
  • snítky rozmarýnu,
  • voda na podlévání,
  • kmín,
  • sůl.

Postup:

Pro dokonalou křehkost masa je třeba připravit si husu den předem. Maso zbavte peří a důkladně omyjte a osušte. Poté husu nasolte a okmínujte zvenku i zevnitř. Solí ani kořením nešetřete, maso to snese a díky soli do druhého dne krásně změkne. Takto přichystanou husu uložte do druhého dne do chladu. V případě, že jste zvolili maso mražené, je třeba ho rozmrazovat pomalu, při teplotě přibližně 4 ° Celsia.

Před pečením je nutné maso vyndat z chladu minimálně dvě hodiny předem, aby nedošlo k teplotnímu šoku. Troubu předehřejeme na 130 stupňů a nasolenou husu vložíme do pekáče prsíčky dolů a podlijeme horkou vodou (asi do čtvrtiny pekáče). Přiklopíme a dáme péct.

Pečeme přibližně tři hodiny a během této doby husu několikrát otočíme – pokaždé znovu přiklopíme, aby nedošlo k vysušení masa. Lze také kůži občas propíchnout, aby mohlo vytékat sádlo. Až se vyškvaří, lze ho lžící sesbírat a husu s ním dále podlévat.

Po třech hodinách husu obložíme nakrájenými jablky a hruškou bez jadřinců, přidáme snítky rozmarýnu a pečeme dalších 40 minut. Poté na posledních 20 minut zvyšte teplotu na 170 stupňů a husu odkryjte, aby se vytvořila křupavá kůžička. Před podáváním necháme hotovou husu chvilku odpočinout.

Tip: pro přípravu husího maso je ideální zvolit způsob pomalého pečení. Pokud vás netlačí čas, lze maso péct na 100 stupňů přibližně sedm hodin. Tento způsob přípravy zajistí dokonale křehké a šťavnaté maso.

(Certifikovaný recept z Czech Specials)

Více o svatomartinských oslavách naleznete zde

Foto: pixabay.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Napište svůj komentář
Vaše jméno