Obraz v zrcadle vám kazí šedivé odrosty nebo vybledlá barva, a s tím se nehodláte smířit? Kadeřnické salony sice stále zejí prázdnotou a pokud nechcete čekat až do jejich otevření, nabízí se varianta domácího barvení vlasů. Není to až tak složité, jen je důležité dbát určitých zásad.

Výběr barvy

Příroda vám nadělila určitý odstín vlasů, a z toho je třeba vycházet. Nedoporučujeme pouštět se doma do žádných radikálních změn. Například tmavé vlasy nezkoušejte bez zásahu profesionála zesvětlovat. I touha po krásně blonďatých vlasech by mohla vyjít naprázdno a hříva by nakonec zůstala oranžová jako pomeranč. Výsledek by vás zklamal a následky byste mohla nést po další pár měsíců…

Při výběru barvy je nutné si nejprve ujasnit, co od procedury očekáváte. Jde jen o oživení odstínu nebo potřebujete zakrýt šediny?

Pro první variantu skvěle postačí tzv. přelivy. Ty jsou šetrnější, změní odstín jen na dočasnou dobu a vaše hříva se bude po jeho aplikaci krásně lesknout. Přelivy jsou vhodné i pro ty, kdo rádi experimentují. K dostání jsou také tónovací šampony, jejich účinek však většinou trvá jen do dalšího umytí.

Pro zakrytí šedivých vlasů je třeba sáhnout po permanentních barvách. Ty pronikají hluboko do nitra struktury vlasu a jejich účinek je dlouhotrvající. Aplikace těchto přípravků je samozřejmě méně šetrná než u přelivů, ale i zde lze nalézt varianty produktů, které tolik nezatěžují. Například v podobě semi – přírodních barev, které jsou jemnější než barvy klasické a obsahují jen nezbytně nutné množství chemie.

Při výběru odstínu je dobré použít vzorník, který by měl být v drogerii dostupný, přiložit ho k vlasům a podle toho barvu vybírat. U tmavých odstínů myslete na to, že barvy z drogerie většinou tónují tmavěji než je na obrázcích uvedeno. 

I při této zkrášlovací proceduře lze jít přírodní cestou, v podobě barev obsahujících hennu. Ta vlasy nepoškozuje, naopak je vyživuje a posiluje. K barvení se používá už tisíce let, ale její aplikace je náročnější manuálně i časově. Pokud se rozhodnete pro tuto variantu, je nutné počítat s tím, že má tendenci zanechat na vlasech zrzavý nádech. A navíc… Přírodní barvy tónují vlasy na jiném principu než chemické, a když se po jejich použití rozhodnete sáhnout po barvě chemické, může se stát, že bude hůře „chytat“.

Přírodní barva Khadí, 259 Kč

Pečlivá příprava

Zahrát si doma na kadeřnický salon není až tak složité, ale je třeba se pečlivě připravit. Protože barva může při aplikaci kápnout na oblečení, a tím ho znehodnotit, přehoďte si přes ramena starý ručník nebo oblečte tričko na vyhození. Pracovní plochu zakryjte novinami. Pokud se budete barvit v koupelně u umyvadla, odstraňte z něj i jeho dosahu všechny věci, které by mohly dojít k újmě.

K ruce si připravte všechny potřebné pomocníky – špičatý hřeben, kadeřnický štětec, rukavice, misku pro rozmíchání barvy, minutku pro sledování času a vatové tamponky pro otírání přebytečné barvy z kůže.  Jejímu nechtěnému obarvení můžete zabránit také tím, že ji kousek od kořínků potřete trochou vazelíny.

Příliš šetřit se nevyplatí

Potýkat se s nedostatkem barvící směsi, může být během barvení velmi stresující a výsledek díky tomu nerovnoměrný. U kratších a polodlouhých vlasů vystačí jedno balení barvy. Pro dlouhé vlasy jsou potřeba dvě. Pokud si nejste jistá, zda je množství dostačující, mějte raději jeden produkt v záloze. V případě nouze ho můžete rozbalit a směs v klidu doplnit.

Postup

Příprava dokončena a nyní přichází na řadu samotné barvení. Než se do něj pustíte, pečlivě si přečtěte návod na použití!
Vlasy učešte uprostřed na pěšinku. Nejprve nabarvěte plochy vlasů u kořínků, přitom pěkně oddělujte jednotlivé prameny špičatým hřebenem. Na řadu přijdou nejprve partie nad čelem a na vršku hlavy. Poté se postupně propracovávejte jednou a druhou stranou hlavy, nevynechejte ani partie za ušima. Pak přichází na řadu nejtěžší část procedury, a tou je aplikace barvy v zadní části hlavy. Pokud máte po ruce pomocníka, určitě ho využijte. Jestli tomu tak není, musíte si vystačit jen se zrcadlem. Po nanesení směsi zkontrolujte za pomoci druhého zrcátka, jestli je vše pečlivě natřeno.

V návodech se uvádí doba, po kterou se nechává barva působit, a tím je třeba se řídit. Většinou je to kolem dvaceti minut. Po jejich uplynutí se zbylá barva nanese i do délky vlasů a nechá působit dalších 10 – 15 minut. U odrostů se barví jen plochy u kořínků a doba působení se tak prodlouží na 30 – 40 minut.

Následná péče

Barveným vlasům je třeba věnovat větší pozornost a péči. Nezapomínejte na to a pravidelně používejte kondicionéry a masky, které pomohou poškozené vlasy zacelit a opět vrátit do formy.

Tipy na závěr:

  • barvu z kůže nad čelem nebo na krku odstraníte tak, když na vatový tampon nanesete trochu odličovacího mléka a místa s ním vyčistíte. Měla byste tak ale učinit až hodinu po barvení vlasů, ne dříve.
  • kdo si chce jen tak zaexperimentovat, může použít barevné spreje na vlasy. K dostání jsou i v extravagantních barvách, a když omrzí, stačí je jednoduše umýt.

Foto: Depositphotos.com, archiv firme

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Napište svůj komentář
Vaše jméno