Zdravotní problémy mohou způsobit krémy, oční stíny, řasenka i lak na nehty. Příčinou je bakteriální pomnožení. K tomu dochází při překročení doby expirace výrobku nebo třeba při špatném skladování kosmetiky – ideální teplota uskladnění by se měla pohybovat mezi 15°–20°C a kosmetika by měla být pokud možno co nejdál od tepelného a světelného zdroje.

Běžné pro nás bývá používání třeba několika očních stínů najednou. Tím pádem nám ale stíny vydrží delší dobu, než jaká je jejich expirace. Rizikové je také nedodržení základních hygienických pravidel. Časté je například půjčování očních stínů mezi několika ženami v rámci jedné domácnosti nebo sahání do kelímku s krémem nemytou rukou. Tubus řasenky je vlhký a tím pádem náchylnější k pomnožení bakterií. Problémy může ovšem způsobit i aplikace kosmetiky rukama s čerstvě naneseným lakem na nehty nebo práškové stíny vytvářející mikroskopický prach v blízkostí oka. Zvláště u nositelů kontaktních čoček je pak velmi rizikové nanášení kosmetiky na okraj víček.

korektivní dermatoložka MUDr. Iva Obstová

Na vhodnou dobu, kdy máme svá líčidla vyhodit, nás upozorní hned několik faktorů: změna jejich barvy (zažloutnutí), vůně (zápach), vzhledu (vysrážená voda nebo oddělení olejové fáze) a jiná konzistence – při nanášení může krém vytvářet žmolky, suché oční stíny se pro změnu drolí.

Problémy může způsobit také bakteriální pomnožení v houbičkách pro nanášení pudrů a make-upů.

Kůže obličeje se proto snadno může stát podrážděnou, zarudlou, svědící. Nicméně nejcitlivější oblastí, která může reagovat na závadnou kosmetiku, jsou jistě naše oči. Ty svědí, pálí, jsou vysušené, což bývá zvláště v průběhu noci velmi bolestivé. Spojivky jsou podrážené, občas dochází i k postižení rohovky.

Řešení vzniklých zdravotních problémů bývá bohužel často zdlouhavé a obvykle vyžaduje i návštěvu lékaře. Během léčení je pak nutné vysadit jakoukoliv kosmetiku, včetně odličovacích prostředků, přechodně přestat nosit i kontaktní čočky. Lékař musí většinou zvolit léčebné preparáty obsahující antibiotika a kortikosteroidy. Následně po vyléčení lze provést alergologické testy k vyloučení kontaktní alergie.

Text: korektivní dermatoložka MUDr. Iva Obstová

Foto: Profimedia, MEDICOM Clinic

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Napište svůj komentář
Vaše jméno