Zní to jako dobrý nápad, na začátku roku se zamyslet nad tím, co chci v životě zlepšit a pustit se do toho, pěkně na čisto od ledna. Jenže ono to tak v praxi funguje málokdy a podle výzkumů jsou předsevzetí zdrojem nikoli radosti, ale novoročních depresí.

Také jste si prvního ledna slavnostně napsali svá novoroční předsevzetí? Třeba patříte mezi ty šťastné, kteří se jich dokážou držet. Podle posledních výzkumů jsou ale novoroční předsevzetí spíš zdrojem depresí mnoha „slabších“ jedinců. Ono je samozřejmě jednoduché si něco napsat na papír, dodržet to ale tak jednoduché není, obzvlášť když je většina předsevzetí opravdu náročná. Průzkumy potvrdily, že na prvním místě mezi novoročními plány, je hubnutí, hodně lidí se po obžerství, které ve většině rodin panuje, rozhodne změnit životosprávu, začít cvičit, prostě cokoli, co jim pomůže k vysněné figuře. Plány, ale končí u většiny lidí koncem ledna, paradoxně frustrací, že jsou slabí a nedokážou držet apetit na uzdě. Většina lidí zakončí hon na štíhlou postavu přejedením se… Na druhém místě v žebříčku předsevzetí je pak partnerství – tedy dost lidí se odhodlá ke změně, myšlení, požadavků… aby si našli nový vztah. Většinou se svěří do rukou seznamky, někdy dokonce sdílejí své požadavky na partnera na sociálních sítích. Ani tady ale pšenka moc často nekvete a plány často končí deziluzí.

Jak by mělo vypadat správné předsevzetí?

Psychologové se shodují na tom, že hlavní úskalí předsevzetí je v jejich nereálném základu. Konec roku je období, kdy nejvíc projevujeme nespokojenost s tím, jak náš život běží. Ve chvílích veselí, ke kterým svátky a Silvestr patří, si vytvoříme nereálné plány, které nám vydrží jen do chvíle, než se vrátíme do reality. Tedy do práce, kde nás obvykle „semele“ denní rutina a na realizaci plánů není čas ani energie. Tak, jak tedy životě něco změnit, aby to mělo smysl? Tak především se držme při zemi. Chceme zhubnout? Proč ne, ale ideální předsevzetí by mělo v tomto případě vypadat asi takto: „Chci zhubnout, tak od ledna omezím bílý cukr a pokusím se ho nahradit zdravým sladkým. Vyberu si cvičení, které mě celkem baví a jednou týdně půjdu cvičit. A když bude čas a chuť, budu do práce chodit pěšky, nebo aspoň popojdu pár stanic tramvaje, místo abych se vezla…“. Co se vztahů týče, tam odborníci vůbec nedoporučují jakékoli plány. Samozřejmě, přihlaste se na seznamku, snažte se seznámit se zajímavým protějškem, ale nedávejte tomu žádné jasné hranice, ani neplánujte data, do kterých bude „plán splněn“. Láska přece nemá hranice, tak se o ně nesnažme.

Foto: depositphotos.com/stasique

Léta se věnuje nejstarší medicíně světa ajurvédě, aromaterapii a józe a stále se zdokonaluje dalším studiem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Napište svůj komentář
Vaše jméno