Esenciální oleje mohou být skvělými pomocníky k provonění domova nebo k masáži. Jen se musí vědět, jak s nimi správně pracovat.

Ve své praxi se setkávám s mnoha lidmi, kteří si pod pojmem aromaterapie představí ledacos. Třeba „obohacení“ koupele o čisté esenciální oleje nebo aplikaci čistých (neředěných) esenciálních olejů na pokožku. Jenže ono to není tak jednoduché… i přesto, že mnoho firem deklaruje „čisté“ terapeutické oleje. Jenže co to vlastně je čisté a terapeutické? Esenciální oleje by měly být kvalitní, bez příměsí, což není bohužel vždy podmínkou, ale také používané s rozumem, protože jen tak mohou pomáhat.

Jak ředit esenciální oleje, aby pomáhaly

Tak se pojďme podívat, jak by mělo vypadat skutečné využití, a hlavně ředění esenciálních olejů v praxi. Začněme třeba u masáže: tam jde o to, abyste vybraný esenciální olej nebo kombinaci více olejů zředili ve správném poměru se základním olejem – zkuste třeba mandlový. U dětí musíme být šetrnější, ale u dospělých odpovídá asi 35 kapek vybraného oleje nebo na 50 ml nosného, základního oleje. Podobný olej, tedy smíchaný základní olej (mandlový, sezamový kokosový aj.) můžete využít i při namíchání tělového oleje, který budete používat místo kosmetiky koupené v drogerii.

Pozor, důležité je ředit i u koupele. Pokud to neuděláte, esenciální oleje, které nejsou rozpustné ve vodě, se drží na její hladině a můžou citlivou pokožku dokonce spálit. Takže i v koupeli je nutné ředit. Smíchejte maximálně deset kapek esenciálního oleje se lžící plnotučného mléka nebo základního oleje.

Inhalujte bezpečně

Inhalace je možná nejznámějším stylem užití esenciálních olejů. I u ní je ale třeba bezpečnosti. Rozprašované esenciální oleje totiž procházejí skrz kůži do těla, takže z mého pohledu je nejlepší rozprašování olejů za studena, tedy pomocí difuzéru. Pokud dáváte přednost ohni – tedy aromalampě – dbejte na správnou a dostatečnou velikost nádržky na vodu i dostatečné vzdálenosti plamene svíčky od nádoby na vodu. Jakmile se začnou oleje přepalovat, je to problém.

Co se týče vnitřního použití esenciálních olejů… i když ho některé společnosti doporučují, buďte opatrní. Možná to navenek působí bezproblémově, ale oleje mají velkou sílu a není radno je nadužívat. Nejlepší je najít odborníka, aromaterapeuta, který vám se správnou aplikací poradí.

Foto: profimedia

Léta se věnuje nejstarší medicíně světa ajurvédě, aromaterapii a józe a stále se zdokonaluje dalším studiem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Napište svůj komentář
Vaše jméno