Pololetní vysvědčení pomalu klepe na dveře a již tradičně tak mezi rodiči vyvstává otázka, zda snahu dítěte za uplynulé pololetí nějak odměnit, a pokud ano, tak jak? Dárky za školní úspěchy jsou totiž dodnes poměrně diskutovanou záležitostí a mají jak své odpůrce, tak své příznivce. Ať už se však přikláníte k jednomu či druhému názoru, na pololetní vysvědčení je nutné nějakým způsobem reagovat. Ať už dopadne nad očekávání dobře, nebo naopak nebude podle vašich představ.

Přestože se totiž nejedná o závěrečné vysvědčení a školáci budou mít během následujících měsíců ještě spoustu prostoru na zlepšování, vhodně zvolená motivace jim v této snaze dovede pomoci. A poté už je jen na rodičích a jejich výchovných metodách, jakou motivaci zvolí. Někoho může motivovat pouhá pochvala a slova uznání, někdo zase slyší na společný rodinný výlet a pro jiné dítě je hnacím motorem vytoužený dárek.

Za odměnu můžete například vyrazit společně do zoo, do muzea nebo na jakýkoli jiný výlet, který bude dítě brát za odměnu. Co se poté materiálních dárků týče, vhodné jsou nejrůznější knihy, hlavolamy či stavebnice, které jsou mezi menšími dětmi stále nejoblíbenější.

Vše by mělo mít své hranice, a proto to doporučujeme s dárky nijak nepřehánět. Nevhodné jsou velké finanční obnosy nebo drahá elektronika, kterou mají rodiče tendence slibovat zejména starším dětem. V takovýchto situacích se pak často stává, že ratolesti očekávají dárky při každé příležitosti a v opačném případě mohou být zklamané.

Jak ale reagovat, když dítě přinese domů vysvědčení, které je zcela pod vaše očekávání? Výčitky ani křik většinou nepomohou a jsou naopak kontraproduktivní. Do budoucna by se poté mohlo stát, že se bude dítě s každým neúspěchem bát přijít domů a špatné známky se bude snažit zatajovat. A přestože nelze očekávat, že potomka něčím obdarujete, je stěžejní si s ním o jeho výkonu ve škole alespoň pohovořit. Můžete ho tak například vzít na pohár, vyslechnout si ho a pokusit se vymyslet strategii pro další pololetí. Ne všechny děti musejí nutně stíhat tempo, jakým se ve škole vyučuje a u dětí na prvním stupni základní školy se jen málokdy jedná o lenost či neochotu se učit. Můžete tak zkusit sehnat doučování.

 

Foto: pixabay/Allexsalon/

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Napište svůj komentář
Vaše jméno