Neplánované volno v karanténě, je pro děti jako prázdniny bez kamarádů. Radost z absence školy se může přehoupnout do pocitu osamění a nudy. Jak potomkům pomoci zvládnout neplánované volno? Vsaďte na sport! Dostatek pohybu a pobyt venku na sluníčku, i když v roušce, dokáže pozitivně podpořit psychiku nejen dětí, ale i rodičů.

Neplánované prázdniny si žádají pravidelný režim. A to nejen u dospělých. Ať už máte děti školou povinné anebo předškoláky, vytvořte si každodenní harmonogram a zařaďte pravidelné cvičení. To děti zbaví nudy a pomůže jim zvládnout zdlouhavé dny jinak než na internetu a u televize.

Sportem ku zdraví 

Namísto školy, ve které mají děti nejméně dvě hodiny tělesné výchovy týdně a řada z nich navštěvuje ještě sportovní kroužky, se nyní jejich pohyb do značné míry omezil. Proto je třeba dbát na to, aby se děti hýbaly i doma. Bude to mít pozitivní vliv nejen na jejich fyzické, ale také psychické zdraví.

Děti si budují aktivní vztah k pohybu a sportování odmalička. Rodiče jsou pro ně prvním vzorem, a proto budete-li sami aktivní, je vyšší pravděpodobnost, že vás budou následovat i vaše děti. Upevní si tak zdravé návyky a lásku ke sportování, která funguje nejen jako
prevence proti nadváze, ale je důležitá také pro jejich motorický vývoj. 

Cvičí celá rodina

Donutit se cvičit doma, může být těžší než se na první pohled zdá, a to i pro řadu dospělých. Proto se dětem nesmíme divit, že se jim občas nechce. Řešením může být společná aktivita. Ne nadarmo se říká, že ve dvou se to lépe táhne. Spojte síly, začněte pozvolna a udělejte si plán. Vzájemná motivace pomůže více než si myslíte. Pravidelné domácí cvičení, například formou her nebo videí se sportovci, vaše pouto s dětmi upevní a navíc vyplní nejedno zdlouhavé odpoledne. 

Najděte, co vás baví

I když dětem daná aktivita příliš nepůjde, je třeba je podpořit a motivovat. Potřeby každého jsou individuální a každému vyhovuje něco jiného. Zkuste s dětmi najít to, co bude bavit právě je. Bude to posilování, tanec, protahování anebo jóga? Hledejte, zkoušejte nové a hlavně se nevzdávejte.

Jestliže se děti k pohybu nemají, zkuste zábavné hry. Podpořením soutěživosti zvýšíte jejich motivaci. Důležité ale je, aby děti hru braly jako zábavu a ne trest. 

Foto: pixabay/cocoparisienne

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Napište svůj komentář
Vaše jméno