Zdravý chrup nejen dobře vypadá, ale je důležitý i pro naši sebedůvěru. Krásný úsměv nám může pomoci při hledání partnera a otevřít dveře do vysněného zaměstnání. Péče o zuby přitom není nijak složitá. Přinášíme vám tipy jak se o ně správně starat.

Z dostupných studií vyplývá, že se rovných 29% dotázaných při setkání s jinou osobou soustředí na barvu jejích zubů. Také se však ukazuje, že až 23% procent lidí si čistí chrup pouze jednou denně. Co je správně a jak to zařídit, aby byly zuby bílé jako perličky?

Čím zuby vyčistit

Tvrdší kartáček odstraňuje lépe nečistoty? Tento zažitý názor je mylný! Kartáček by měl mít vlákna jemná, nejlépe rovně sestřižená a velmi hustá. Díky tomu se dokáže dostat i do hůře dostupných prostor a nečistoty, včetně plaku, odstranit ze zubů šetrně, aniž by došlo k poranění dásní.

Kartáček by se měl na zuby nasazovat tak, aby alespoň částí pokrýval i dáseň. A nezapomínejte, že je ho třeba každé tři měsíce vyměnit! Pokud preferujete elektrické zubní kartáčky, dbejte na to, aby byly jejich štětiny co nejměkčí. I zde platí, že hlavice je nutné pravidelně měnit a dezinfikovat.

Pouze s obyčejným kartáčkem si ale nevystačíte. Do prostor mezi zuby se totiž nedostane a k jejich dočištění je třeba sáhnout po dalších instrumentech – dentální niti, párátku a mezizubním kartáčku. K dostání jsou v několika tloušťkách a s jejich výběrem vám může poradit jak dentista tak i zubní hygienik.

Zubaři doporučují používat také jednosvazkové kartáčky, nejlépe každý den nebo alespoň dvakrát týdně. Ty se dostanou i do těžko přístupných míst, kam běžný manuální kartáček nemůže a chrup je po jejich péči krásně hladký a bez plaku. Tento čistící nástroj se používá bez zubní pasty a tak ho lze mít neustále v pohotovosti, například v kabelce.

Správná technika

Ta je dalším důležitým krokem k získání bělostného a zdravého chrupu. Čistíte si zuby cik-cak a kartáčkem neustále „přebíháte“ z jedné strany úst na druhou? Špatně! Zuby začněte čistit na jedné straně chrupu a postupně se propracovávejte, zub po zubu, na stranu druhou. Pohyb kartáčkem by měl být krouživý nebo směrem odshora dolu, jako kdybyste chtěli ze zubu něco setřít. Nelepší je kombinovat obě tyto techniky.

Jak často?

Optimální frekvenkce čištění je dvakrát denně, ráno a večer, za pomoci zubní pasty a kartáčku. Čištění chrupu předtím, než jdeme spát, bychom přitom měli věnovat větší pozornost než tomu rannímu. Ten slouží hlavně k deodoraci dutiny ústní. Večerní péče by měla být pečlivá, včetně použití nástrojů k čištění mezizubních prostor.  A zuby by po ní měly být krásně hladké.

Chrup lze čistit i po jednotlivých jídlech během dne. K tomu se skvěle hodí zmiňované jednosvazkové kartáčky, bez použití pasty.

Bělení zubů

Zuby mají geneticky určený odstín, který se však může díky konzumaci některých potravin ztmavit. Dokonalého úsměvu se lze dobrat použitím bělicích zubních past, nebo profesionálním bělením zubů u lékaře.

Strava

O škodlivosti cukru na sklovinu zubů ví asi každý. Povrch chrupu však může porušit i pití kávy, černého čaje, alkoholu – zejména červeného vína, ale i některé druhy ovoce (zejména citrusové plody).

Pravidelná návštěva zubního lékaře

„Výlet“ do zubní ordinace je pro některé lidi noční můrou a zdrojem velkého stresu.
Ke stomatologovi bychom však neměli chodit až v případě, že máme akutní problém. Naopak! Pravidelnými návštěvami lze odhalit počínající problémy, včas je eliminovat, a tím zabránit pozdějšímu utrpení. Zubař také poradí se správnou péčí o chrup a doporučí vhodné náčiní.

Stomatologie patří mezi nejstarší specializace v medicíně a její historie sahá hluboko do minulosti. Zuby jsou a vždycky byly ošemetnou částí těla, která dokázala hodně potrápit. Prvním historicky zaznamenaným zubařem byl Hesy Ra, který své umění praktikoval před 2600 lety před naším letopočtem v Egyptě. Dentisté jsou stále velmi důležitou součástí medicínského systému a dokonce mají i svůj neoficiální mezinárodní den. Připadá na 6. března.

Foto: Pixabay.com_photosforyou, Instagram

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Napište svůj komentář
Vaše jméno