Už zítra začíná advent, čtyřtýdenní období příprav na Vánoce. Adventem ožijí také jihočeské památky. Jejich mimořádně bohatý a pestrý adventní program nechá každého spolehlivě zapomenout na všechno, co je ještě „nutné“ koupit, udělat či uklidit.

„Atraktivní adventní nabídka řady památek je ideální příležitostí, jak nasát atmosféru Vánoc v dobách dávno minulých a připomenout si pravou podstatu tradic, ještě nezkreslených dnešními komerčními vlivy a hektičností,“ uvedl ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu Jaromír Polášek a poznamenal, že na své předvánoční návštěvníky bude připravena většina historických objektů či památkových zón zapojených do přeshraničního projektu Památky žijí.

V jižních Čechách je jich dvaačtyřicet, na Vysočině devětadvacet, v horním Rakousku čtyři a v dolním Rakousku jednadvacet. Na obou stranách hranice se tedy jedná o 96 památkových objektů a městských památkových rezervací.

„Tyto velmi zajímavé a historicky cenné objekty či lokality patřily v minulosti z hlediska cestovního ruchu ke spíše opomíjeným. A právě jejich oživení bylo hlavním cílem už zmíněného česko-rakouského projektu Památky žijí, který se nyní po tříleté realizační fázi pomalu blíží do svého finále,“ doplnil Polášek.

Ježíškova poštovna

Podle manažerky projektu Kláry Kaštylové z JCCR si lze vybírat z velkého množství akcí. Například novohradský hrad nechá od soboty 30. listopadu do neděle 15. prosince nahlédnout návštěvníky do domácnosti správce panství v období adventu a Vánoc na počátku 20. století. V neděli 1. prosince odstartuje advent v borovanském klášteře. Na návštěvníky čeká Ježíškova poštovna, tvůrčí dílny, divadlo, koledy či řemeslný jarmark. Akce vyvrcholí rozsvícením vánočního stromu. Zdejší program koncertů a divadelních představení doplněný o vánoční výstavu Klubu tradic, potrvá v Borovanech až do 7. ledna.

Předvánoční program v centru Českých Budějovic bude zahájen už v pátek 29. listopadu a o den později se rozsvítí vánoční strom na Náměstí Přemysla Otakara II. Ve stejný den bude zahájen i program v Třeboni, kde potrvá až do 1. ledna. Jednotlivé akce se uskuteční v interiérech i exteriérech zámku, Schwarzenberské hrobky a města. Na náměstí, v divadle, galerii, Lázní Aurora a na dalších místech. Nikdo se nebude nudit ani při návštěvě Slavonic či dalších jihočeských měst a památkových objektů.

Dvaačtyřicet jihočeských památek, zapojených do projektu Památky žijí, zastupují nejpočetněji zámky, celkem šestnáct. Jedná se o Vysoký Hrádek, Mitrowitz, Týn nad Vltavou, Kratochvíle, Dub, Vimperk, Dobrš, Blatná, Měšice, Lnáře, Bechyně, Třeboň, Jindřichův Hradec, Český Rudolec, Nová Bystřice a Dačice.

foto: archiv Jihočeská centrála cestovního ruchu

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Napište svůj komentář
Vaše jméno