Zajistit dětem v době karantény dostatek pohybu není snadné. Jak je doma zabavit, a tím jim dopřát více pohybu? Motivovat je může i promyšleně zařízený dětský pokoj. Máme pro vás pár vychytávek, které možná doma najdete, a jež fungují i v omezených prostorách.

U dětí je třeba podporovat přirozený pohyb. Lezením, skákáním, houpáním se, chytáním předmětů a běháním, se rozvíjí jejich motorika a zároveň si při těchto činnostech vybijí energii aktivitou, která je baví. Ideální je proto přizpůsobit jim k tomu jejich vlastní pokoj. Pojďme se podívat na pár vychytávek.

Gymnastické a balanční míče

Skvělá pomůcka do každého prostoru, která se dá využít i jako židle. Když člověk sedí na obyčejné židli, nepracují žádné svaly. Naopak sezením na míči musíte vyrovnávat balanc, míč vás nutí aktivovat svaly, mezi nimi i ty ve středu těla. Velký míč se dá použít také ke skákání, protahování se, děti s ním mohou kutálet po bytě, převalovat se přes něj… 

Molitanové míčky

Levná pomůcka, která nemusí zůstat jen v dětském pokoji. S míčky se dá žonglovat, házet je na terč nebo mezi sebou. Chytání je důležitá pohybová činnost a dítě u ní může rozvíjet motoriku i propojování hemisfér mozku. Vezměte dva míčky a přehazujte si je s dítětem. Hru si lze ztížit a balonky například vyhazovat jen pravou a chytat levou rukou. Podobných aktivit se dá vymyslet spousta. Jestli máte doma dětský koš na basketbal, stačí ho zavěsit na dveře a míček do něj strefovat. Uspořádejte soutěž o počet vhozených košů. Výsledky si zapisujte na papír a vítěz s největším bodovým kontem může získat třeba sladkou odměnu.

Party balonky

Zdaleka nejsou jen na narozeninové oslavy. Balonky se dají skvěle využít i v menších interiérech. Dá se s nimi pinkat, přepinkávat pomyslnou síť, strefovat cíl… Jsou lehké a jejich pohyb je mnohdy nepředvídatelný, takže se postarají o spoustu zábavy. 

Klouzačka, tunel, nafukovací schody

Hlavně menší děti v pokoji ocení cokoliv na prolézání. Výbornou pomůckou pro rozvoj motoriky jsou pěnové schody nebo jakákoliv skluzavka, na kterou děti musí nejprve vylézt. K tomuto účelu dobře poslouží nízké palandy bez spodní lehací plochy, které mají na jedné straně žebřík, na druhé skluzavku a pod palandou spoustu prostoru na další pomůcky. S jejich pomocí lze vytvořit dokonalý multifunkční hrací kout.

Volný prostor

Při zařizování dětského pokoje nebo herny je nutné myslet na to, že méně je někdy více. Dítěti by měl zbýt dostatek prostoru, kde se může volně pohybovat. Třeba tančit na hudbu, nebo se učit kotouly. Koupí jakékoliv sportovní podložky proto nic nezkazíte. K dostání jsou například skládací žíněnky, které se dají po aktivitě jednoduše uložit do kouta nebo pod postel. Díky jejich flexibilitě je lze využít i ke hře, například jako ohrádku pro zvířata. 

foto: websize

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Napište svůj komentář
Vaše jméno