Nevzhledné hrbolky, které se vyskytují nejčastěji na rukou a chodidlech, umí pořádně potrápit. Léčba bradavic je mnohdy dosti zdlouhavá a ne vždy je výsledek uspokojivý. Bradavice postihují více děti než dospělé a často mají tendenci se ke svému hostiteli vracet. Léčbu je třeba zahájit včas a kromě návštěvy kožního lékaře, mohou při hubení bradavic pomoci i užitečné recepty našich babiček.

Bradavice jsou nezhoubné výrůstky na kůži. Jejich původ je virový a za jejich vznikem stojí lidský papilomavirus HPV. Léčbu bradavic není radno podceňovat ani oddalovat. Při zanedbání se totiž mohou snadno rozšířit do okolních ploch kůže a trápení je na světě.

Odkud se bradavice berou?

Toto kožní virové onemocnění si můžete odnést například z bazénů, saun, společných šaten a prostor, kde je vlhko a vy se v nich pohybujete bez bot. Nákaza se přenáší přímým kontaktem s pokožkou v místech, kde je nějakým způsobem oslabená, promočená, propocená nebo poraněná. Nejčastějším sídlem bradavic se proto stávají ruce a chodidla.

Jak je poznat

Bradavic existuje hned několik typů.

Nejčastějším typem tohoto onemocnění je pravá bradavice. Našedivělý výstupek, který je na pohmat tvrdý, se časem zvětšuje a značně překáží.

U dětí se často vyskytují ploché bradavice, kterým se daří na hřbetu rukou, tvářích a čele. Zde se často objevují ve větším množství a mohou i svědit. Pokud je dítě rozškrábne, mohou začít hnisat. Jejich barva je světle nahnědlá až nažloutlá.

Na místech, kde je kůže velmi jemná, se mohou objevit nitkovité bradavice. Často se vyskytuje v okolí očí, úst či na krku. Tento typ výrůstku je velmi jemný a náchylný ke stržení. Když se tak stane, infekce se začne šířit do přilehlých míst.

Plantární bradavice mají za domov místa na chodidlech, která podléhají většímu tlaku. Tento typ onemocnění umí svému hostiteli hodně ztrpčit život, protože při došlapu bolí.

Bradavice se kromě kůže mohou uhnízdit i na sliznicích, například v okolí pohlavních orgánů. Tyto genitální bradavice se přenáší zejména pohlavním stykem a velmi rády se množí.

Léčba

Pokud se u vás podezřelý výrůstek objeví, příliš neváhejte a navštivte kožního lékaře. Léčba bradavic se provádí aplikací leptavých kyselin na postižené místo, či vypalováním dusíkem. Existuje ale také několik babských rad, které mohou bradavice zlikvidovat nebo podpořit medicínskou léčbu.

V květnu začíná na loukách a polích kvést vlaštovičník. Ten se už mnoho let používá k léčbě tohoto virového onemocnění. Stačí jen přelomit jeho stonek, vymačkat žlutou tekutinu na postižené místo, přelepit náplastí a nechat působit. Kúra se většinou aplikuje 2x denně. Vlaštovičník lze v přírodě sbírat až do září.

Podobně se dá na postižené místo aplikovat i jablečný ocet. Vatovou tyčinku nechte pořádně nasáknout octem, naneste na bradavici a stejně jako u vlaštovičníku, přelepte náplastí a léčbu provádějte dvakrát denně.

V boji proti bradavicím může pomoci i banánová slupka. Malý kousek slupky se vnitřní stranou přiloží na postižené místo, přelepí náplastí a nechá 24 hodin působit. Pak je třeba zábal vyměnit.

Česnek není účinný jen v boji s upíry. Pomoci může i proti bradavicím. Oloupaný česnek nakrájejte na plátky a bradavici s ní chvíli potírejte, aby do ní pronikla šťáva. Poté jeden plátek umístěte na náplast a místo přelepte. Aplikaci provádějte vždy na noc, ráno náplast sloupněte a večer kúru proveďte nanovo. Léčba touto metodou trvá asi tři týdny.

Prevence

Do bazénů, společných sprch a na veřejná koupaliště noste gumovou obuv. Pokud se u vás bradavice objeví, je dobré obuv vydezinfikovat. Ponožky perte na v pračce na 60°C, tím viry zničíte. Posilujte imunitu. Oslabený organismus je mnohem snáze napadnutelný než ten, který je silný. Jezte proto dostatek vitamínů, stravu zpestřete o potravinové doplňky s obsahem echinacey a hlívy ústřičné. Do jídelníčku více zařaďte kvasnice, například ve formě polévek či pomazánek. A když se nepříjemné hrbolky objeví, začněte s léčbou co nejrychleji.

Zajímavosti:

V souvislosti s bradavicemi, se dříve často zmiňovala i sugestivní léčba v podobě „zaříkávání bradavic“. K tomuto způsobu léčby jsou vnímavé hlavně děti. Domácí lékař z roku 1971 radí použít k léčbě například obarvenou vodu. Rituál likvidace bradavic ale musí mít magický charakter a obřad musí působit na psychický stav dítěte. To je třeba utvrzovat ve víře v úspěch.

Foto: Depositphotos.com

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Napište svůj komentář
Vaše jméno