Venku mrzne až praští a chodníky kloužou, jak namydlený blesk. Právě v tuto dobu bývá nejvíce úrazů. Co udělat, aby se nám taková kalamita vyhnula?

Samozřejmě k zimním úrazům nedochází jen na chodníku, ale také při zimních sportech, které my Češi milujeme…

Na chodníku

Je několik rad, které je dobré dodržovat a zimní nehody by se vám neměly stávat. Zní to možná zvláštně, ale je důležité se teple oblékat, nejen na svazích. Dobré oblečení, které neprofoukne, čepice, rukavice… zajistí, že nebudeme zbytečně spěchat do teplíčka, a budeme chodit v klidu a s opatrností. Je dobré dbát na kvalitní zimní obuv, a to je samozřejmě problém hlavně u žen. Podpatky se na zimní promrzlou dlažbu prostě nehodí, a to ani když jdete na jednání nebo na ples. Lodičky neste v příruční tašce a vyměňte je za pevné boty až ve chvíli, kdy přicházíte do firmy nebo do šatny plesového sálu. Pokud máte častější problém s podvrknutým či bolavým kotníkem, nehleďte na módu a pořiďte si pořádné „pohory“ nebo alespoň kozačky s pevnou silnější podrážkou, které vás odizolují od chladné a kluzké dlažby.

Na svahu

Především pokud patříte mezi začínající nebo sváteční lyžaře, je dobré být na zasněžených svazích obezřetní – posilovat se alkoholem nebo vyrážet na sjezdovku hodně unavení není dobré. „Začínajícím lyžařům se zprvu vyplatí služby instruktora. Bez správné techniky totiž tlačí lyže do zatáčky silou a téměř nepřetržitě pluží i v situacích, kdy by se mohli uvolnit a svézt. To je obrovská zátěž na kolena, vnitřní strany stehen a vnitřně rotované kyčelní klouby. Zvládnutá technika šetří energii a odlehčuje kloubům,“ míní Iva Bílková hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky. „Snowboardisté mívají nejhorší takzvané spirálovité zlomeniny stehenní kosti, jejichž příčinou bývá pevné vázání. Když snowboardista upadne a kutálí se ze svahu dolů, snowboard, který drhne o zem, blokuje trupu a nohám tendenci v pádu rotovat. Vznikají tak zlomeniny, které je nutné operovat pomocí zevních fixátorů a které provází poškození kolenního kloubu a jeho vazů. Rehabilitace pak trvají až šest měsíců. Rychlejšímu srůstu kostí a zacelení natrženého svalu pomáhá inovativní léčba s aplikací rázové vlny co nejdříve po operaci,“ říká Bílková. V obou případech je tedy dobré se před samotným sportem dobře protáhnout, nespoléhat, že se tělo protáhlo třeba během chůze. Rozhodně nepodceňujte únavu, halte se do funkčního oblečení a svařák popíjejte až ve chvíli, kdy si jste jisti tím, co děláte, a ne, když patříte mezi začátečníky…

Foto: depositphoto/pressmaster

Léta se věnuje nejstarší medicíně světa ajurvédě, aromaterapii a józe a stále se zdokonaluje dalším studiem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Napište svůj komentář
Vaše jméno