Inverze nejčastěji vzniká během zimních měsíců a trvá několik dní. Během této doby se ve vrstvě vzduchu nad zemí hromadí všechny zplodiny z aut a komínů, které jsme nuceni dýchat.

Problém inverze se týká hlavně lidí s chronickými dýchacími potížemi, těch je v ČR odhadováno na 700 až 800 tisíc. Pobyt venku by měli omezit také lidé se srdečním onemocněním, či starší lidé a děti. Vysoké procento prachu v ovzduší ničí plíce a srdce. Smog s velkým množstvím popílku snadno putuje prostřednictvím škodlivých plynů do nitra plic. U pacientů s chronickými záněty dýchacích cest tak dochází ke zhoršování jejich stavu. Lidé si většinou stěžují na zhoršené dýchání, pálení očí a na pocity spojené s úzkostí. Smog má výrazný vliv i na sníženou obranyschopnost organismu.

Prevence je základ

Základem úspěšné léčby je prevence. Spolu se správnou léčbou dokáže výrazně zlepšit kvalitu astmatikova života. Základní opatření by měla být učiněna už v nejmladším dětském věku, ba dokonce již před narozením dítěte. Tato opatření mohou ovlivnit vývoj imunitního systému dítěte a zabránit tak vzniku onemocnění. Mezi nejdůležitější zásady v těhotenství patří nekouřit a v posledních 3 měsících se snažit vyhýbat kontaktu s rizikovými faktory. Po narození by se dítě především nemělo dostávat do styku s cigaretovým kouřem a mělo by se dbát, aby žilo v bezprašném prostředí. Protiprachový režim spočívá v odstranění takových věcí, které v domácnosti lapají prach. Mezi tzv. lapače prachu patří zejména závěsy, záclony, koberce a čalouněný nábytek. „Pokud je astma pod kontrolou, je nemocný schopen vést plnohodnotný život. Jako prevenci doporučuji celoživotní zdravý životní styl, pohyb a redukci hmotnosti u obézních osob. A samozřejmě také nekuřáctví,“ říká profesor Petr Pohunek, ředitel České iniciativy pro astma a dodává: „moderní léky a především podchycení nemoci včas vedlo k tomu, že se snížil počet lidí, kteří na astma umírají.“

Inhalace patří k moderním směrům, přináší efektivní a účinnou úlevu.

Pravidelné inhalování jednou denně po dobu 10 – 15 minut pomáhá předcházet nemocem a dýchacím potížím. „Při potížích doporučuji zvlhčování sliznice aerosolovou terapií pomocí kompresorových inhalátorů. Mohou pomoci i při virových respiračních nemocech, při alergických příznacích z horních cest dýchacích nebo některých zánětech. Účinky inhalace nastupují rychle a mohou pomáhat dětem i dospělým. Zvlhčená sliznice dokáže lépe odstraňovat usazené alergeny či nečistoty. Inhalace je šetrný způsob prevence a léčby mnoha nemocí. Urychluje často léčbu běžných respiračních infekcí a snižuje tak riziko případných komplikací“ vysvětluje Prof. MUDr. Petr Pohunek.

Na rozdíl od celkového podávání léků ústy, které ovlivňují celý organismus, umožňuje inhalace využití léčebného efektu jen v dýchacích cestách, tedy přesně tam, kde je to třeba.

Foto: depositphotos/Wavebreakmedia

Léta se věnuje nejstarší medicíně světa ajurvédě, aromaterapii a józe a stále se zdokonaluje dalším studiem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Napište svůj komentář
Vaše jméno