Z diet a nesmyslných návodů „jak rychle a zaručeně zhubnout“ už je většina z nás otrávená. Pokud chcete opravdu shodit pár kilogramů a cítit se lépe, nemusíte hned pelášit do posilovny. Stačí oprášit pevnou vůli  a intuici!

Možná to zní trochu ezotericky, tedy intuitivní hubnutí, ale bát se nemusíte. Vychází totiž z toho, že každý jsme individualita a s tím je nutné pracovat. Ve skutečnosti mnoho osvědčených principů, jak zhubnout není. Diety jsou leckdy nesmyslné a krátkodobé, zázračné systémy jsou jen nafouknutá bublina. Pokud tedy potřebujete shodit pár kilo, je dobré vycházet z tisíc let ověřených systémů, jako je ájurvéda, čínská medicína a také si přibrat na pomoc zdravý rozum.

Jak funguje většina diet

Převážná většina zázračných hubnoucích programů je založená na tom, že se drasticky sníží počet kalorií. Tělo je “zblblé” a začne hubnout, my máme hlad, nebo jíme tak monotématicky, že to vydržíme měsíc – ty odvážnější možná dva. Pak začneme jíst a kila jsou zpátky, ještě s úrokem za to, že jsme tělo takhle trápili. Skutečné hubnutí by samozřejmě mělo vypadat jinak. Především je důležité si ujasnit, co skutečně potřebujete. Ve své praxi se často setkávám s tím, že se, převážně, ženy vůbec nevidí reálně. Většinou si přidávají kila, vidí se tlusté, nehezké a srovnávají se s kráskami v časopisech, které ve skutečnosti rozhodně nejsou tak dokonalé…

Nalijte si čistého vína

Je tedy důležité si nastavit zrcadlo – a to doopravdy. Svlékněte se do prádla a bez nenávisti a zbytečného odsuzování se na sebe pár minut dívejte. Je dobré si říct, jaký typ postavy vlastně máte. Pokud máte široká ramena, boky a spíše mohutnější kostru, smiřte se s tím. Nečekejte, že zhubnete na míry modelky. Samozřejmě to neznamená, že musíte mít kila navíc, ale zhubnete třeba méně, než kamarádka, která nemá boky ani ramena a hubnutí jí jde snáz. Pokud patříte mezi typy, co se „podívají na jídlo a přiberou“, počítejte s tím, že dietní stravování budete muset dodržovat celý život. Stanovte si tedy cíl, kolik chcete zhubnout – a prosím reálný – a pak jdeme dál… Je totiž důležité udělat pořádnou přípravu.

Pište si jídelní deník

Nic nového, ale díky tomu, že si budete poctivě psát co jíte a pijete, uděláte si jasnou představu, jak váš stravovací systém vypadá. Dobře vím, že mnoho klientů je zděšených, když vidí co, všechno za den sní, včetně „tady kousek koláče, tady sušenku…“. Tyhle “jen tak mimochodem” drobnosti jsou určitě nejhorší. Bylo by dobré, abyste si jídla a časy, kdy je jíte, psali dlouhodobě – ale i pár dní vám udělá obrázek.

Začněte se pozorovat

Tak a už se pomalu blížíme k intuici, tedy když už jste si stanovili cíle – kolik kilo chcete zhubnout, připravili jste se na to, že to nebude hned a začali si psát jídelní deník, je čas začít pozorovat své tělo. Je to docela jednoduché, po každém jídle, které sníte, sledujte jak vám je. Po velké porci vám může být těžko, ale co když vám je těžko i po malém jídle? Co se za tím skrývá? Třeba jíte moc často, nebo hodně sladkého či mastného, které vaše tělo není schopné zpracovat. Snědli jste salát a přesto je vám zle? Třeba vaše tělo špatně snáší rajčata a papriky, které jsou těžké na trávení, nebo mu nedělá dobře syrová zelenina… Tímto způsobem se dopracujete k tomu, co vašemu tělu nedělá dobře a co naopak ano, ale také jaká frekvence jídla je pro vás dobrá. Je jasné, že po sedmé hodině už není dobré jíst. Ale když jdete spát v jednu ráno, je nutné si něco malého dát, abyste neměli hlad (neplatí pro každého). To „něco“ ale nemusí být rohlík ze šunkou, ale třeba zeleninový vývar, který trávením si jen proteče, ale zasytí.

Buďte hlavně upřímní

V téhle hubnoucí “hře” jde především o to, abyste k sobě byli naprosto upřímní. Nejde přece o lidi kolem, ale jen o vaše tělo. Když zjistíte, aspoň rámcově, co vám dělá dobře, bylo by dobré si to napsat. Třeba po vepřovém je mi vždycky těžko, zatímco po krůtě se cítím fajn. Ale to samé hlídat i u sladkého. Když si dáte k snídani kousek tvarohového koláče, může vám to dodat energii na dopoledne, když si ale ten samý kousek dáte po večeři, bude vám nevolno. Když je vám těžko po masu, omezte ho, dejte si ho jednou za dva – tři dny. A salámy, které upřímně asi dělají dobře málokomu, si dávejte jako vzácnost „za odměnu“.

Když máte napsáno, začněte se podle toho řídit. Na začátku je nejlepší, dát si pár dní detox, aby se tělo vyčistilo. Výborný je ájurvédský detox složený z luštěnin, tepelně upravené zeleniny a rýže. Tyto tři složky můžete vařit na všechny způsoby – od polévky až po zapečenou zeleninu, ale v období devíti dnů byste neměli jíst nic jiného. Pokud byste takový detox nezvládli, držte ho jen večer. Místo večeře si naordinujte detoxní pokrm a zbytek dne jezte normálně, ale odlehčeně.

Když to nejde

Ne každý je schopný jet “z nuly na sto”, tedy z ničeho nic začít pozorovat své tělo a věnovat se tomu co jí a pije. Pak je dobré vzít na pomoc odborníka – ale pozor, vybírejte toho, který má podobné metody, které vyhovují vašemu tělu! Nejste schopní udržovat pravidelnost? Pak asi počítání kalorií dlouho nevydržíte… Pokud vám vyhovuje jíst hodně malých jídel denně, najděte si poradce, který razí tento styl. Jestli jíte jen když máte opravdu hlad, zkuste ájurvédu, která propaguje tři jídla denně. Svůj styl si najde každý. A stejné je to se cvičením – nemusíte chodit pětkrát týdně do posilovny nebo běhat. Někomu stačí procházky a třeba lehká jóga. Jen si najděte svůj styl!

Hřešení povoleno

To nejdůležitější na konec: fanatismus stranou! Pokud jste se nastavili na dlouhodobý program snižování váhy, je jasné, že vás čekají rodinné oslavy, dovolená apod. V těchto případech si dovolte dát jídla, která normálně nejíte a vychutnejte si je. Jen pořád počítejte s tím, že po návratu, třeba z dovolené, začínáte nanovo a pokud, tedy budete hřešit až moc, následky si ponesete zase jen vy.

Foto: Profimedia.cz

Léta se věnuje nejstarší medicíně světa ajurvédě, aromaterapii a józe a stále se zdokonaluje dalším studiem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Napište svůj komentář
Vaše jméno