Tradiční masopustní průvod se vydá na cestu historickou částí Chebu v sobotu 29. února. Západočeské město zve do masopustního průvodu opět všechny, kteří se rádi baví a zavzpomínají na staré tradice.

Masopust, fašank, šibřinky či obecně karneval, tedy slavnostní období předcházející velikonočnímu půstu, byl pro lidi v minulosti oficiálním svátkem hodování. Během této doby bylo třeba se dosyta najíst, protože následoval dlouhý čtyřicetidenní půst. V době masopustu se na královském dvoře konaly hostiny, ve městech tancovačky, na vesnici vepřové hody. Těm, kdo se slávy nezúčastnili, se posílala bohatá výslužka. Ta většinou obsahovala huspeninu, klobásy, jelítka, jitrnice, ovar, škvarky…

Jako masopust označujeme období, které začíná po Vánocích, konkrétně od Tří králů, a tradičně končí úderem půlnoci na Popeleční středu. Ta letos připadá na 26. února, ale masopustní reje si lze užít ještě o nacházejícím víkendu.

Přijďte se i vy pobavit s veselým průvodem masek, případně se do něj rovnou zapojit. A nezapomínejte na to, že právě pestré a veselé maškary, jsou největší ozdobou průvodu.  

Putování městem

Jako každoročně, i letos se koná masopustní veselí v Chebu. Sraz všech účastníků je ve 13.45 u Západočeského divadla a za zvuků hudby, rozpustilého rachocení a lomození, vyrazí průvod ve 14 hodin na cestu městem.

Masky při své pouti ani tentokrát neporuší nepsanou povinnost a před radnicí si vyžádají od představitelů města souhlas pro průchod náměstím a další putování městem. Letos budou napjatě očekávat, zda toto povolení dostanou, neboť průvod se koná tři dny po oficiálním ukončení masopustu. Omluvou pro toto konání budiž fakt, že jsme vkročili do roku přestupného a 29. únor si díky tomu žádá zvláštní oslavu.  

Od radnice bude cesta pokračovat Provaznickou ulicí do Dlouhé a nakonec Židovskou ulicí zpět na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad. Zde bude v prostoru mezi muzeem a Špalíčkem tradičně pohřben Masopust a vyhlášena nejkrásnější maska.

Na všechny, kteří přijdou, budou čekat na nádvoří a v mázhausu muzea dobroty masopustních hodů: koláče, koblihy, perníky, něco ze zabíjačkových pochoutek a nápoje všeho druhu.

foto: pixabay/MartisFuksu

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Napište svůj komentář
Vaše jméno