Případy Sherlocka Holmese, světově uznávaného detektiva, spatřili světlo světa před více než sto dvaceti lety. Postavu vytvořil v roce 1887 spisovatel Sir Arthur Conan Doyle a Holmes si získal miliony fanoušků po celém světě. Přinášíme vám pár zajímavostí o tomto podivínském a zároveň geniálním detektivovi.

Lupa, kostkovaná čepice a dýmka, to jsou poznávací znamení soukromého detektiva Sherlocka Holmese. Jeho příběhy se odehrávají od druhé poloviny 19. století do počátku 20. století a Doyle je postupně uveřejňoval v časopise The Strand. Úspěch se brzy dostavil a po vydání první povídky Studie v šarlatové, stáli lidé na nové detektivní případy před trafikami fronty. Zrodila se tak první opravdová fanouškovská základna.

Sir Conan Doyle měl ale o své literární činnosti serióznější představu a po pár letech ho Holmes přestal bavit. V Posledním případu nechal oblíbeného hrdinu spolu s padouchem Moriartym zemřít. Pád do Reichenbašského vodopádu ve Švýcarsku měl život Sherlocka Holmese ukončit, ale nakonec se tak nestalo.

Rozhořčení fanoušci

Mezi čtenáře časopisu The Strand patřili hlavně lidé z nižší střední třídy. Dělníci, kteří těžce pracovali a tajemné případy geniálního detektiva pro ně byly skvělým rozptýlením z těžké životní reality. Se smrtí Sherlocka Holmese se proto odmítali smířit a zdroj BBC dokonce uvádí, že po Posledním případu zrušilo na dvacet tisíc z nich předplatné časopisu, který se tak ocitl na hranici krachu.

„Chceme Holmese živého“, tak se jmenoval spolek, který vytvořili jeho fandové a žádali pokračování oblíbených dobrodružství. Sir Conan Doyle nakonec tlaku podlehl a nejprve napsal příběh Pes Baskervilský, který se odehrával ještě před detektivovou smrtí. Nakonec vše zakamufloval tak, že šlo pouze o předstírané úmrtí a příběhy se rozjely nanovo.

Jak vznikl Sherlock Holmes?

Původně se měl detektiv jmenovat Sherrinford, ale autor nakonec změnil názor a pojmenoval ho Sherlock Holmes. Možná proto, že v Nottinghamu existovali hráči kriketu se jmény Sherwin a Shacklock a Doyle byl velkým sportovním fanouškem.

Inspirací pro vznik postavy měl být doktor Joseph Bell, lékař a lektor z Univerzity v Edinburgu. S Doylem se setkali v roce 1877. Budoucí populární autor u něj pracoval jako asistent úředník. Bell prý uměl pacienty diagnostikovat pouhým pohledem. Také se spolu s forenzním expertem, profesorem Henry Littlejohnem, podílel na několika policejních vyšetřováních a jeho metody autora inspirovaly k tomu, že svému hrdinovi daroval podobné vzácné schopnosti.

Za sídlo Sherlocka Holmese vybral autor dům s číslem popisným 221b, v ulici Baker Street v londýnském Westminsteru. Zde detektiv bydlel v podnájmu u paní Hudsonové, která měla slabost pro tohoto podivína, který svými chemickými pokusy vypůjčený příbytek často demoloval. S chemií detektiv experimentoval i na své osobě a kokainem si bystřil mysl a posiloval sebevědomí.

Ve viktoriánském domě v ulici Baker Street, dnes sídlí také Muzeum Sherlocka Holmese (The Sherlock Holmes Museum), kde mohou zájemci nahlédnout do života tohoto geniálního podivína. 

Holmes a Watson

Aby detektiv nebyl na vše sám, vymyslel mu Doyle přítele. Stal se jím John Watson. Lékař a válečný veterán se stal Holmesovým spolupracovníkem a na čas i spolubydlícím. V příbězích jednotlivé případy pečlivě zapisuje a ve většině z nich vystupuje v roli vypravěče.

Některá filmová zpracování ukazují dr. Watsona jako hlupáka, ale v knižní podobě dokáže Holmesovi zdárně sekundovat. Doktor Watson si nakonec založil vlastní lékařskou praxi a k detektivově nelibosti se usadil a oženil.

A ženy?

O Sherlockovi se traduje, že ženy neměl příliš v lásce a občas se spekulovalo i o jeho homosexualitě. Jedna zástupkyně něžného pohlaví však brilantního detektiva dokázala okouzlit. Postava Irene Adlerové, která se objevuje zejména v povídce Skandál v Čechách, detektiva zaujala nejen svou mimořádnou krásou, ale také brilantní myslí a důvtipem. Logicky a chladně uvažující Holmes o svých citech nemluvil, protože se bál posměchu. Pro jeho dosavadní život představovaly city k Adlerové velké narušení. Zpěvačka a špionka nakonec velkého detektiva přeci jen oklamala, dala mu košem, vdala se a odstěhovala z Londýna.

Příběhy nejlepšího detektiva všech dob jsou populární i v dnešní době. Svědčí o tom i mimořádný úspěch posledního seriálového zpracování jeho případů. Série Sherlock z dílny britské televize BBC, zasadila děj do dnešní doby a první díl přilákal k televizorům úctyhodných 8, 1 milionů diváků.

Sherlock Holmes má i svůj mezinárodní den. Připadá na 22. května a vy ho můžete oslavit například tím, že si přečtete nebo pustíte v televizi některý z jeho napínavých případů. 

Foto: Depositphotos.com

 

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Napište svůj komentář
Vaše jméno