Zimní období je náročné snad po všech stránkách. Výkyvy teplot, zvýšený výskyt respiračních onemocnění, a také nevlídné počasí nepřidají na náladě ani na zdraví. Přinášíme vám tipy, jak v chladném období roku podpořit imunitu a cítit se dobře.

Ne nadarmo se říká, že polévka je grunt! Teplá varianta tohoto pokrmu totiž nejen zasytí, ale má blahodárný účinek na celý organismus. V dřívějších dobách byla polévka základem jídelníčku a o její prospěšnosti dobře vědí také asijské národy, které ji často servírují již jako první chod dne.

Které polévky v zimě uvařit

Hodnotným zdrojem energie jsou zejména vývary, a to ať se jedná o hovězí, drůbeží nebo například rybí. Správný vývar by se měl připravovat na mírném plamenu a nechat několik hodin tzv. táhnout. Polévka díky tomu získá nejen plnou chuť, ale je také hodnotnějším zdrojem potravy pro tělo.

Organismu prospějí i zeleninové vývary, které snižují míru překyselení v těle a podporují činnost střev. Naopak uškodit mu mohou polévky zahuštěné moukou nebo smetanou. Ty jsou sice hutné a chutné, ale zbytečně zatěžují trávení, a tím i obranyschopnost..

Hovězí vývar

Základem dobré polévky jsou kvalitní suroviny, a to platí i pro vývary. Pro ten hovězí budete potřebovat: 2 kg hovězích kostí, kořenovou zeleninu (mrkev, petržel, celer), cibuli,  3 lžíce jablečného octa a pro lepší chuť dva bobkové listy, 4 kusy hřebíčku, sůl, pepř a čerstvý či sušený tymián.

Postup: ingredience vložíme do hrnce, zalijeme 4,5 l studené vody a necháme probublávat na plotně 4 – 5 hodin. Hotový vývar přecedíme a podáváme v hrnku jako svačinu nebo jako součást hlavního jídla.

Česnečka

I zde se jedná o vývar, tentokrát doplněný o česnek. Tato štiplavá polévka je v našich končinách považovaná za všelék a pomáhá například při nachlazení, ale také po prohýřené noci. Česnek je považovaný za přírodní antibiotikum, a proto by měl mít v zimním období své pevné místo na jídelníčku.

K přípravě polévky potřebujete: stroužky česneku, brambory, vývar, kmín, pepř, sůl a krutony, šunka či sýr na ozdobu.

Krémová kuřecí polévka se zázvorem

Koření dokáže povýšit pokrm na vyšší level, a to nejen chuťový. Zázvor je zdrojem mnoha vitamínů i minerálů, čímž posiluje imunitu a jeho chuť je výrazná a lahodná. V polévce se skvěle vyjímá a dodá jí šmrnc.

Pro přípravu této chutné polévky potřebujete: 2 kuřecí stehna bez kůže, kořenovou zeleninu (mrkev, petržel), cibuli, přepuštěné máslo, sůl, pepř, nové koření a strouhaný zázvor.

Postup: základ polévky tvoří osmažená cibulka, kterou zalijeme vodou, přidáme očištěná stehna, koření, zeleninu a vaříme tak dlouho, dokud maso nezměkne. Stehna poté obereme, maso vrátíme do vývaru a polévku rozmixujeme. Podáváme s pečivem.

 

Tip pro milovníky hustých polévek: jíšku lze nahradit například rozmixovanými luštěninami (ideálně červenou čočkou), nebo ovesnými vločkami.

 

Foto: Depositphotos.com

 

 

 

 

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Napište svůj komentář
Vaše jméno