V sobotu 2. března od 10 hodin se v Národním zemědělském muzeu již pošesté chystá zajímavý masopustní program. Na účastníky Letenského masopustu čekají ukázky lidových tanců, výstava masek, dopolední hra pro děti, divadelní pohádky nebo třeba drátenický workshop. Nebude chybět občerstvení a živá hudba.

Doprovodný program Letenského masopustu začíná v Národním zemědělském muzeu už v 10 hodin dopoledne hrou pro děti Ztratilo se zvíře. Nejmenší návštěvníci si vyzkouší svou mušku i rychlost, hledání stop a poznávání zvěře. Celá hra probíhá přímo na muzejním dvoře. Masopustní průvod do muzea zavítá po 13. hodině a všechny maškary mají vstup do muzea zdarma. Od 13.15 mohou účastníci průvodu zhlédnout lidové tance folklorního spolku Bejvávalo a od 14 hodin budou připraveny tři pohádky. Na návštěvníky během soboty čeká také drátenický workshop, který je součástí výstavy Dráteník na vsi, výstava Barbory Bálkové – Masky a výstava fotografií z minulých Letenských masopustů. Svoji tvorbu kostýmů a masek představí i studenti střední oděvní školy. O hudební doprovod akce se postarají flašinetář, harmonikář a další muzikanti. Na dvoře muzea se účastníci mohou zastavit u stánků s občerstvením.

Masopust býval tradičně nevýznamnější předjarní slavností. Oblíbené období začínalo po Třech králích, tedy 6. ledna, kdy se zejména na venkově konaly zabíjačky, tancovačky a svatby, a trvalo až do začátku velikonočního půstu. Hlavní oslavy se soustředily na poslední tři dny a období vyvrcholilo o masopustním úterý před Popeleční středou rozvernými obchůzkami maškar, které dostávaly pohoštění, nejčastěji smažené koblihy, šišky, slaninu a alkohol. V úterý byl také odsouzen symbol masopustní poživačnosti – někde jím byl Bakchus, jinde Masopust v strakatém kostýmu, případně Pohřebenář ve slaměném oděvu, někde také kůň, případně basa. Pochování basy symbolizovalo počátek půstu, který mimo konzumace masitých pokrmů zakazoval muziky a tancovačky. Popeleční středou tak začínal čtyřicetidenní půst, který skončil až o Velikonocích. A jaké masky patřily k masopustu? Zejména Medvěd, Kobyla, Kozel, Beran, Smrtka, Ženich s nevěstou, Cikánka, Laufr, Šašek, Turek, Žid, Kominík, Kohout, Čáp a mnohé další.

Letenský masopustní průvod začíná na Strossmayerově náměstí v 10.30, maškary pak obcházejí kulturní instituce, kde je čeká pohoštění i kulturní program.

Foto: pixabay/Gaertringen

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Napište svůj komentář
Vaše jméno